Getty Images, Stability AI’ye Dava Açtı!

Geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, ABD’de birkaç sanatkarın bir ortaya gelip, metinleri görsel hale getiren yapay zeka teknolojilerine dava açtıklarından bahsetmiştik. Sanatkarlar, yapay zekaların eğitimlerinde kullanılan yapıtların telif hakkına sahip olduğunu ileri sürüyordu.

Bugün de buna misal bir gelişme yaşandı. Bu kere dünyanın en tanınan stok fotoğraf platformları ortasında yer alan Getty Images, Stability AI isimli yapay zeka şirketine dava açtı. Getty Images de tıpkı dün bahsettiğimiz davalarda olduğu üzere, yapay zekanın kendisine ilişkin imajları yasadışı olarak kullandığını belirtiyor. 

Getty Images sert çıkarken, Stability AI ise sessiz kalmayı tercih ediyor!

Stability AI tarafından geliştirilen yapay zeka Stable Diffusion tarafından oluşturulan bir manzara.

Getty Images CEO’su Craig Peters tarafından yapılan açıklamalarda, Stability AI’nin çıkar sağlamak uğruna telif hakkı Getty Images de olan görselleri kullandığı söz ediliyor. CEO’nun tezine göre yapay zekanın eğitiminde Getty Images’te yer alan milyonlarca görsel kullanılmıştı. Peters, bunun hem Birleşik Krallık hem de ABD kanunlarına aykırı olduğunu söylüyor. Bu ortada; davanın Londra’da açıldığını belirtelim. ABD’de de rastgele bir şey yapılıp yapılmayacağı bilinmiyor.

Stability AI basın temsilcisi Angela Pontarolo tarafından da hususla ilgili bir açıklama geldi. Dava ile ilgili rastgele bir bilgiye sahip olmadıklarından bahseden Pontarolo, mevzuyla ilgili hiçbir şey söyleyemeyeceklerini belirtti. 

Getty Images’in argümanları gerçek olabilir. Çünkü kanıtlar var!

Yapılan bağımsız araştırmalar, sadece Stability AI’nin değil, tüm geliştiricilerin internet ortamına servis edilmiş imajları kullanarak yapay zeka eğitimleri yaptığını gözler önüne serdi. Bunun en net kanıtını üstteki fotoğrafta görüyorsunuz. Stable Diffusion ile oluşturulan bir imajda, Getty Images’e ilişkin olan filigranın da oluşturulmaya çalışıldığını ancak bunun başarısız olduğunu görüyorsunuz. 

Yapay zeka teknolojileri, bundan yıllar evvel “insanları işinden edecek” üzere tartışmalar ile gündemdeydi. Bugünse telif hakkı üzerinden gerçekleştirilen tartışmaların yaşandığını görmekteyiz. Önümüzdeki periyotlarda neler yaşanacağını görebilmek için beklemek gerekecek

Başa dön tuşu