Tarihte İlk Kez Bir FRB’nin Geldiği Nokta Belirlendi

Hızlı Radyo Patlaması (FRB) ismi verilen olgu, süratli bir güç ayrımıdır. Anlık olarak gerçekleşir, uzayda milyarlarca yıl seyahat eder, gaz ve toz bulutlarının içinden kendine yol bulur. Vakit içerisinde uzayan bu güç dalgası, renk değiştirir. Bu dalgalardan biri, 2018 yılında milisaniyeler ile ölçülecek kadar kısa bir müddetliğine Avustralya’daki bir teleskopun müşahedesine takıldı. 

Tarihte birinci kez olarak bir FRB’yi uzay ve vakit içerisinde çıktığı noktaya kadar izleyebilen araştırmacılar, yaptıkları çalışmayı Science mecmuasında yayımladı. Araştırmacılar böylelikle dalgaların kaynağı ile dünya ortasındaki hususları anlayabilmeyi ve denk gelirse galaksiler ortasında var olduğuna inanılan, şimdi keşfedilmemiş nötron ve proton ceplerini bulmayı amaçlıyorlar. 

Araştırmacılardan Jean-Pierre Macquart, bu patlamaların uzayda unsur ile karşılaştıklarında form değiştirdiklerini belirterek, artık nereden geldiklerini bildiklerine nazaran bu dalgaları kozmostaki galaksiler ortası unsur ölçüsünü ölçmekte kullanabileceklerini söylüyor. 

Araştırmacılardan Adam Deller, yeni keşfedilen FRB’nin 2016’da keşfedilen FRB’den çok daha farklı olduğunu belirtirken; yeni keşfedilen radyo dalgalarının kaynağının bir nötron yıldızı üzere tekrarlayan bir kaynak olmadığını, görece az sayıda yıldızdan oluşan bir galaksinin şekillenme sürecinde ortaya çıktığını belirtiyor. 

FRB’lerin kökeninin ne olduğu tam olarak bilinmiyor. Uzay gemilerinin yaydığı radyasyonlardan harika kütleli kara deliklere pek çok farklı olağan şüphelinin FRB kaynağı olabileceği tez ediliyor. Araştırmanın müellifleri, artık ellerinde FRB hakkında gereğince bilgi olduğu için sonraki hadiselerin daha kolay keşfedileceğini belirtiyor.

Başa dön tuşu