NASA’nın Temiz Yakıtı İlk Kez Falcon Heavy’de Kullanılacak

NASA’nın Yeşil Uzay Gemisi Yakıtı İnfüzyon Vazifesi (GPIM), STP-2 ismi verilen bir teknoloji testinin kesimi olarak 24 Haziran’da SpaceX Falcon Heavy roketinde kullanılacak. NASA’dan yapılan açıklamaya nazaran, gücünü pak teknolojiden alan ufak bir kutu halindeki GPIM, uzaydaki birinci düşük toksiklikteki uzay yakıtı olacak. Pak bir yakıt olan hidroksil amonyum nitrat, uydularda ve uzay araçlarında roket yakıtı olarak kullanılan hidrazinin alternatifi olarak kullanılacak.

NASA’nın Uzay Teknolojisi Vazifesi Direktörlüğü’ndeki yöneticilerden olan Steve Jurczyk “Geliştirdiğimiz bu teknoloji çevreyi müdafaayı açısından oldukça değerli ve maliyetleri azaltma potansiyeline sahip” dedi.

NASA’ya toplam maliyeti 65 milyon dolar olan GPIM, birinci itici güç testinden 2013 yılında geçmişti. Bu ay, NASA’nın uzay uçuşları için verimli ve sürdürülebilir bir alternatif olma amacı için değerli bir adım daha atmış oldu.

Şu an birçok uzay aracında hidrazin kullanılıyor fakat NASA’nın yeni yakıtının %50 daha verimli ve daha az yakıt kullanarak daha uzun vazifeler gerçekleştirme üzere vaatleri bulunuyor.

NASA’ya nazaran yakıt, daha yüksek bir yoğunlukta ve bu da daha fazla yakıtın daha az bir alanda depolanabileceği manasına geliyor. Ayrıyeten donma noktası daha düşük ki bu da sıcaklığını müdafaası için daha az uzay aracı gücüne muhtaçlık duyduğu manasına geliyor.

NASA’nın Uzay Teknolojisi Vazifesi Direktörlüğü’nde teknoloji gösterim vazifeleri programı yöneticisi olan Dayna Ise “Oldukça tehlikesiz, üniversitelerde ve daha evvel yakıt yüklemesinin yapılamayacağı öbür ortamlarda yükleme yapılabileceğini düşünüyoruz. Ayrıyeten kargoyla da gönderilebiliyor, yani kargoyla gönderilebilecek kadar güvenli” dedi.

Başa dön tuşu