Samsung Amiral Gemilerinde DeX’e Linux Desteği Getirdi

Samsung'un DeX ismini verdiği, telefonu bir bilgisayar üzere harici bir ekranda kullanmanızı sağlayan teknoloji gelişmeye devam ediyor.

Aslında DeX, Linux işletim sistemine sahip bilgisayarlarda da Android uygulamalar çalıştırmak için kullanılabiliyordu. Lakin kullanıcılar masaüstü uygulamalarını Windows’taki üzere çalıştıramıyordu. Neyse ki şirket Linux kullanıcılarını da ihmal etmeyerek DeX modunda Linux dayanağını en yeni amiral telefonlarına ve şaşırtan bir formda orta sınıf tabletlerine de getirdi. Bu sayede Linux kullanıcıları Dex’i kullanırken masaüstü tecrübesini yaşayabilecek.

DeX’in Linux dayanağı en çok uygulama geliştiricileri sevindirecek. Bundan bu türlü taşınabilir yazılımları, direkt akıllı telefon kullanarak geliştirebilecekler. Birebir vakitte yazılımcı olmayan Linux kullanıcıları da bu takviyenin gelişinden epeyce şad.

DeX’in Linux dayanağı başlangıçta sırf Note 9 ve Galaxy Tab S4 için kullanıma sunulmuştu. DeX uygulamasında yapılan yeni bir güncelleme, Galaxy S10 modellerinin ve Galaxy S9 ve S9+’ın  DeX modunu Linux’ta kullanmayı mümkün hale getiriyor. Fakat aygıtların güncellemeyi alabilmesi için Android Pie temelli Samsung One UI kullanıcı arayüzüne sahip olması gerekiyor.

Galaxy Tab S5e’nin de bu listeye girmesi ise asıl şaşırtan haber. Samsung'un DeX’i Linux’te  kullanmak için çok yüksek sistem ihtiyaçları vardı fakat orta düzey tabletin Qualcomm Snapdragon 675 işlemcisi ve 4GB RAM'in bunun için kâfi olduğu görünüyor. 

Başa dön tuşu