Dünya’ya En Uzak Gezegen Neptün’ün 10 Tuhaf Sırrı

Neptün, Güneş Sistemi'nde yer alan 8. gezegen olarak literatürde yer alıyor. İsmini Dünya hariç öbür gezegenler üzere Roma mitolojisindeki su ve okyanus ilahı Neptunus'ten alan gezegen, 23 Eylül 1846 tarihinde keşfedildi. Kendisine uzun yıllardır Güneş Sistemi'nin Mavi Devi deniliyor.

Bu yazımızda Güneş Sistemi'nin en tanınan üyelerinden biri olan Neptün ile ilgili birtakım değişik bilgilere göz atacağız.

1. 23 Eylül 1846'da resmi olarak keşfedilen Neptün, aslında yıllar önce Galileo tarafından gözlemlenmişti. Lakin o periyot Neptün'ün yalnızca bir yıldız olduğu düşünülüyordu:

2. Mavi Dev'in Güneş etrafındaki bir tipi, 165 Dünya yılına eşit. Neptün'deki 1 günün uzunluğu ise 16 Dünya saati:

3. Neptün'ün Güneş'e uzaklığı ortalama 4,5 milyar kilometre:

4. Epey şiddetli rüzgarlara konut sahipliği yapan Neptün'de rüzgar suratı saatte 1950 kilometreye ulaşabiliyor. Günümüzde Neptün'deki rüzgarların neden bu kadar şiddetli olduğuna dair net deliller elde edilmiş değil. Dönüş suratı bunlardan birisi:

5. 1989'da Voyager 2, Neptün'ün yüzeyinde Büyük Karanlık Nokta'yı keşfetti. 5 yıl süren 2.400 km/sa suratındaki fırtınanın ardından 1994'te yine birebir nokta görüntülenmek istendiğinde Büyük Karanlık Nokta'nın yok olduğu fark edildi.

6. Neptün, Güneş Sistemi'ndeki en soğuk gezegenlerden biridir. Neptün'ün yüzey sıcaklığı ortalama -214 santigrat derecedir:

7. Neredeyse tüm özellikleri Dünya'dan farklı olan Neptün, bir hususta Dünya'ya çok benziyor: Yerçekimi. Neptün'deki kütle çekim oranı, Dünya'dan yalnızca %17 daha az:

8. Neptün, (Mavi Dev) Dünya'dan yaklaşık 3,9 kat daha büyük bir gezegen. Ancak yeniden de Neptün'e bugünkü imkanlarla iniş yapmak imkansız. Zira; Neptün'ün yüzeyi katı değil:

9. Neptün, tam 13 adet uyduya sahip. Bu onaylanmış uyduların dışında 1 adet de resmi olarak onaylanmamış uydusu bulunuyor.

10. Rengiyle göz kamaştıran Neptün'ün büsbütün maviye bürünmesinin ana sebebi metandır. Atmosferinde çokça metan bulunduran Neptün, bu sebepten ötürü mavi rengi almıştır:

Başa dön tuşu