Samanyolu’ndaki Milyarlarca Yıldızın Fotoğrafı Paylaşıldı

Geceleri gökyüzüne baktığımızda galaksimizdeki binlerce yıldızı görebiliyoruz. Lakin maalesef, görebildiğimiz yıldızların sayısı artan ışık kirliliği nedeniyle günden güne azalıyor ve bizi bu muazzam imgeden yoksun bırakıyor. Birkaç gün evvel bilim insanları tarafından paylaşılan bir manzara ise, galaksimizin devasa boyutunu gözler önüne seriyor.

Araştırmacılar, Şili’deki Karanlık Güç Kamerası’nı (DECam) kullanarak bu sonucu elde etti. Bu büyük bilgi setinde, Samanyolu’ndaki milyarlarca yıldız da dahil olmak üzere 3.32 milyar gök cisminin yer aldığı belirtiliyor. Bu sayı her ne kadar devasa olsa da çalışmadaki cisimler, galaksimizin sırf küçük bir kısmını içeriyor.

İşte bilgi setinin sırf küçük bir bölümü

Projeyi ayrıntılı bir biçimde incelemek ve tüm data setine ulaşmak için bu kontağa tıklayabilirsiniz.

ABD Ulusal Bilim Vakfı’nın Ulusal Optik Kızılötesi Araştırma Laboratuvarı (NOIRLab), Şili’deki bir gözlemevi projesinin bir kesimi olarak DECam’i işletiyor. Yeni astronomik bilgi setinin de Dark Energy Camera Plane Survey çalışmasının ikinci sürümü olmasından ötürü DECaPS2 olarak isimlendiriliyor. DECaPS2’nin tamamlanması, 2 yıl sürdü ve 10 terabayttan fazla datanın üretildi.

NOIRLab de çalışmalarını, “tartışmasız bugüne kadar derlenmiş en büyük katalog” olarak nitelendirdi. Galaksimizde yüz milyarlarca yıldız, dev gaz ve toz bulutlarının bulunduğu düşünüldüğünde bu nesnelerin kataloglamanın çok büyük ve şiddetli bir iş olduğunu söyleyebiliriz. Açıklamalara nazaran kamera, yıldız oluşum bölgelerini ve toz bulutlarını tespit etmek için ışığın optik ve kızılötesi dalga uzunluklarını kullandı.

Ulusal Bilim Vakfı’ndan Debra Fischer da yaptığı açıklamalarda, “3 milyardan fazla insanın birlikte yer aldığı ve her bireyin tanınabildiği bir fotoğrafını hayal edin. Astronomlar, önümüzdeki yıllar boyunca Samanyolu’ndaki 3 milyardan fazla cismin bu detaylı portresini inceleyecek” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu