Google Haritalar, Yapay Zekaya Emanet Edilecek

Akıllı telefon kullanıcıları Google'ın Haritalar hizmetini kullanarak aradıkları adresleri çarçabuk bulabiliyorlar. Hatta bu hizmet, bölgelerin üç boyutlu olarak incelenebilmesine de imkan sağlıyor ve bu özellik sayesinde bir yere gitmeseniz bile o yeri telefon üzerinden gezmiş kadar olabiliyorsunuz. Google'ın Haritalar uygulaması mevcut durumuyla bile ziyadesiyle kâfi lakin artık teknoloji devi, bu haritaları daha da düzgünleştirmek için çalışıyor. 

Google tarafından yapılan açıklamalara nazaran, Haritalar uygulaması bundan sonra kendi kendisini güzelleştirecek. Bugüne kadar genelde araçlarla güncelleme yapan Google, artık bu mevzuda yeni bir strateji geliştirmesi gerektiğini düşünüyor ve bu kapsamda yeni bir yapay zeka üzerinde çalışıyor. Bu yapay zeka, haritalardaki yenilikleri otomatik olarak entegre edebilecek.

İki Google çalışanıyla yapılan bir röportaj sırasında Google yetkilileri, 200'den fazla ülkede hem iki boyutlu hem de üç boyutlu harita hizmeti verdiklerini söyleyerek mevcut haritaları yeni tutmanın ziyadesiyle sıkıntı olduğunu açıkladılar. Bu bağlamda yeni bir yapay zekaya yönelen şirketin niyeti “Harita yapmak ziyadesiyle zorsa biz de harita yapan bir makine yaparız.” şeklinde.

Google'ın ilerleyen periyotlarda kullanmaya başlayacağı bu yapay zeka, mevcut haritalarda bulunan ayrıntıları, şimdiki halleriyle karşılaştıracak ve bunu yaparken kimi vakit uydulardan kimi vakit da Google'ın araçlarından aldığı datalarla yapacak ve önemli farklılıklar varsa bu farklar yenileştirilecek. Bunların tamamı otomatik olarak yapılabilecek ve bu sayede Google'ın Haritalar hizmeti sürekli yeni kalacak.

Google'ın bu yapay zekası şu an için giriş basamağında lakin şirket, önemli bir yol katettiğini söylüyor. Hatta daha şimdiden şimdiki bina modellemeleri iki katına çıkmış durumda. İlerleyen periyotlarda bu yapay zekanın yaygınlaşmasıyla birlikte Google Haritalar, daha yeterli bir kullanıcı tecrübesi sunabilecekler.

Başa dön tuşu