Siyahi Ebeveynlerin Beyaz Tenli Çocukları Olmasının Nedeni

Afrika kökenli bir çift, bebeklerinin beyaz cilt rengine ve sarı saçlara sahip doğmasıyla odada bir müddetlik sessizlik oluştuğunu ve birbirlerine şok içinde bakakaldıklarını söylüyor.

Artık onu leyleklerin getirdiğine inanma yaşını geçen çocuğun büyüyünce anne-babasına “Ben evlatlık mıyım?” diye soracağı kesin. Şimdi nitekim de bu türlü bir şeyin nasıl mümkün olduğuna daima birlikte bakalım.

Nijeryalı aileden sarışın ve beyaz ciltli bir çocuk doğduğunda doğum odası biraz karışmış tabii…

Nijeryalı baba Ben Ihegboro, sarışın ve beyaz tenli kızlarını gördüğünde onun kendi çocuğu olduğuna bir mühlet inanamış ve odadaki hekimler güya çocuğun babası o değilmiş üzere telaş içinde babaya bakıyorlarmış.

44 yaşındaki baba, anlık bir şok yaşadığını ancaki eşi Angela’dan asla şüphelenmediğini ve aralarında hiçbir sorun olmadığını belirtiyor. Bebeğe baktığımızda hem annesinin hem babasının yüz çizgilerine sahip olduğunu görmek güç değil. Aslında DNA testi yapıldığında bebeğin anne babasının onlar olduğu net bir biçimde açığa çıkmış.

Akla birinci gelen, bebeğin albino olması ancak Nmachi albino değil!

Derideki renk pigmenti üreten enzimin eksikliği sonucu ortaya çıkan albino hastalığına da sahip olmadığı tabipler tarafından onaylandı. Pekala nasıl oluyor da siyahi bir aileden sapsarı saçlı ve bembeyaz ciltli bir çocuk doğabiliyor?

Doktorlar bu durumu “olağanüstü” olarak nitelendiriyor.

Bilim beşerlerine nazaran bu durum imkânsız değil lakin günümüzde tam olarak açıklanamıyor. Ayrıyeten ailenin, sarışın bebekleri Nmachi doğduğunda 2 tane daha siyahi çocukları vardı.

Uzmanlar tarafından en yaygın görüş, Afrika kökenli Ihegboro ailesinin küçük bir genetik mutasyon taşıdığı ve bu mutasyonun baskın geldiği tarafında ancak öteki teoriler de bulunuyor.

“Siyahi ailenin beyaz bebeği nasıl olur?” sorusuna yönelik başka teoriler şu biçimde:

Bilim insanlarının ihtimal verdiği diğer teori ise anne ve babanın aile geçmişinden gelen fakat aktif olmayan beyaz yine sahip olmaları yahut Nmachi’nin albino hastalığının bilinmeyen bir gen mutasyonuna sahip olması.

Eğer bunlardan hiçbiri değilse, tabiplerin daha evvel görmediği benzersiz bir genetik mutasyon ortaya çıkmış olabilir. Böylelikle, sarışın bebek Nmachi’nin çocuğu olursa o da beyaz doğabilir.

Tüm bunlar mantıklı gelse dahi dönüp fotoğrafa tekrar baktığımızda diyebiliriz ki: “İnsan sahiden hayret ediyor…”

  • Kaynaklar: BBC, NY Post, Afro Culture, Face 2 Face Africa
Başa dön tuşu