Piyasa Gurusu Mike McGlone, Bitcoin hakkında uyarıda bulundu!

Kripto para piyasasının değerli isimlerinden Bloomberg analisti Mike McGlone, Bitcoin’in (BTC) 2018’e misal bir taban düzeyi oluşturduğunu fakat farklı makroekonomik şartlar doğrultusunda hareket ettiğini belirterek, kripto yatırımcılarını uyardı.

Bloomberg bünyesinde yer alan kıdemli makro stratejisti Mike McGlone, Bitcoin’in (BTC) 2018’e misal bir taban düzeyi oluşturduğunu ancak çok daha farklı bir makroekonomik şartlar doğrultusunda hareket ettiğini lisana getirerek kripto para yatırımcılarını uyardı.

“Bitcoin’in, 2018’e misal ilerliyor”

Scott Melker’a konuşma yapan Bloomberg analisti Mike McGlone, Bitcoin’in 20 bin dolar aralığına yanlışsız adım adım son rallisini, BTC’nin 2018’de 5 bin dolarda tabanı görmesi ile karşılaştırarak şunları aktardı;

Küresel bazda piyasadan hala uygun nedenlerden ötürü likidite çekiliyor (tarihi, gibisi görülmemiş bir şekilde). Şayet pay senetleri ve riskli varlıklar yükselirse, bu likiditenin merkez bankalarından ötürü kısıtlı biçimde kalması daha mümkün görünüyor. Size gösterdiğim grafikte, 2018’de 5 bin dolar dolar civarında olduğu üzere, 20 bin dolar civarında da potansiyel bir taban oluşumu göze çarpıyor. Ortadaki en büyük fark, size beyaz renkle gösterdiğim federal fon vadeli süreçleri. O vakitler Fed aslında gevşemeye başlamış, biz tabana vurmuş, daha yüksek düzeylere çıkmış ve akabinde 2019’da sert düşmüştük.”

“Bitcoin’de yükselişi devam etmeyebilir”

McGlone, kuvvetli makro şartlar ve Federal Reserv’in (Fed) riskli varlıklar üzerinde aşağı tarafta baskı kuran faiz artırma siyaseti nedeniyle başkan kripto para ünitesi BTC’nin yükselmeye devam etmeyeceği konusunda ihtarda bulundu. Bitcoin’in rallisinin devam etmeyeceğini gösteren bir belirteç olarak NASDAQ’ın 200 haftalık hareketli ortalamasının altına düşme ihtimalinin olduğunu belirterek şunları aktardı;

NASDAQ, 200 haftalık hareketli ortalamasında. NASDAQ için 200 haftalık hareketli ortalama hesaplanabildiğinden beri bu seviyeyi sırf üç defa aştık. Ve bu olduğunda her seferinde Fed’in gevşemeye gittiği görüldü. En düzgün son örnek 2008 yılıydı. Fed agresif bir formda gevşiyordu. Şu anda ise agresif bir biçimde sıkılaşıyor. Yani baktığınızda hiçbir piyasa için çok heyecan duymak mümkün değil. Biraz vakit tanımak gerekiyor. Büyük fotoğraf, evet, Bitcoin için sahiden yükselişe işaret ediyor fakat bana nazaran bu, ayı piyasası olduğunu bildiğimiz bir piyasada sıçramalar yaşadığımız ve Fed’in ‘Üzgünüm, kum havuzunu elinizden alıyoruz, size geri vermiyoruz’ dediği, daha evvel gibisi görülmemiş bir ortam.”

McGlone’un gösterdiği üzere 2022 yılı boyunca NASDAQ’ın Bitcoin ile yüksek korelasyon halinde ilerlediği ve neredeyse daima birebir doğrultuda hareket ettiği görüldü.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu