Meme Kanseri Riskini Önceden Hesaplayan Yapay Zekâ

Genellikle bayanlarda görülen göğüs kanseri, epey önemli bir hastalık ve bütün kanser çeşitleri üzere mevte sürükleyebiliyor.

Yeni bir yapay zeka ise bu mevzuda elimizdeki bütün modellerden daha düzgün sonuçlar veriyor. Göğüs dokusundaki değişimleri inceleyen yapay zeka beş yıl içerisinde Göğüs kanserinin ortaya çıkma riskini kıymetlendiriyor.

Yeni derin öğrenme modelinin eğitilmesi için 90 binden fazla mamogram (tarama sonucu) kullanıldı. Sistem bu mamogram sinemalarında insanların göremediği küçük desenler fark etti. Bu desenler, yapısal bozulmaların oluşturduğu ve tekrar eden yapıları gösteriyor. Yapay zeka, yüksek risk kümesindeki bireylerin %31’inde ileride  meme kanserinin ortaya çıkması tehlikesi bulunduğunu keşfetti. Bu oran birinci bakışta göze düşük üzere gelebilir lakin erken düzeyde göğüs kanserinin teşhisinde hekimlerin başarısı da %18 civarında.

Araştırmanın muharrirlerinden Constance Lehman, 1960’lardan bu yana radyologların, göğüs kanseri hastası bayanlarda çeşitli ve besbelli desenlere sahip göğüs dokuları olduğunu söyledi. Bu desenlerin genetiğin, hormonların, hamileliğin, emzirmenin, beslenme formunun, kilo alıp vermenin sonucu olabildiğini belirten araştırmacı, artık bu bilgiyi her bayan için başka farklı ve aşikâr bir muhakkak kullanabileceklerini söyledi.

Yeni yapay zekanın bir öteki avantajı da azınlıklardaki kanser riskini de birebir oranda muvaffakiyetle tespit edebilmesi. Daha evvel kullanılan teknikler, beyaz olmayan şahıslarda göğüs kanserinin tespitinde daha az başarılı oluyordu.

Yapay zeka temelli teşhis prosedürleri son devirde gitgide gelişiyor. Alzheimer’dan çocuk depresyonuna pek çok alanda yapay zeka kullanılarak teşhis yapılması mümkün. Araştırmacılar artık sistemin geniş ölçekte kabul görebilmesi için yeni bir yapay zeka modeli geliştiriyor. Yapay zekanın insan gözünün göremediği desenleri görmesi büyük umut veriyor. Daha büyük bilgi setleri kullanmaya başladıkça yapay zeka da gelişecek.

Yeni araştırma Radiology mecmuasında yayımlandı.

Başa dön tuşu