Kara Deliği Çevreleyen bir Gaz Halkası Keşfedildi

Galaksimizde bulunmak isteyeceğiniz son yer galaksimizin merkezidir. Dünya pozisyon olarak çok inançlı bir rota izleyip son derece sakin bir formda varlığını sürdürse de Samanyolu’nun derinliklerinin bu kadar inançlı olmadığı da bir gerçek. Galaksimizin kalbinde bir canavar yaşıyor. Bu canavar harika kütleli bir kara delik olan Sagittarius A*. Net bir biçimde gözlemleyemesek de birçok bilimsel gözlemleme sonucunda orada olduğunu biliyoruz.

Bu devasa kara deliğin ağır kütle çekim alanı, yakınında bulunan çabucak hemen her şeyi çekiyor fakat bu kara delik henüz etrafında bulunan yığılma diskini yutmadı. Araştırmacılar, yapılan müşahedeler sonucu elde ettikleri datalarda, kara deliğin etrafında bulunan yığılma diskinin içerisinde toz ve çok ısınmış gazlara nispeten daha soğuk gazları barındıran farklı bir halka olduğunu keşfetti.

Nature dergisinde yayınlanan yeni bir makale, daha evvel hiç gözlemlenmemiş olan bu halka hakkında kimi bilgiler barındırıyor. Bu yeni gaz halkasına 'soğuk' demek biraz yanlış olabilir. Gaz halkası yaklaşık 9.982 °C lakin kara deliğin yakınlarında keşfedilen öteki halkalardaki gazlara bakacak olursak 9.999.982 °C sıcaklık kıymetlerini göreceğimiz için epeyce ılıman bir gaz halkası olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Başa dön tuşu