Öte Gezegenleri Keşif Yolculuğumuzu Gösteren Video

Evrende milyarlarca yıldız var. Bu yıldızların etrafında dönen trilyonlarca gezegen olabilir. Bizim sistemimiz dışında olan gezegenleri bulmak hiç de kolay bir iş değil. 

Öte gezegenler hem küçükler hem de karanlıklar. Yıldızlar üzere güçle parlamayan bu gök cisimleri, en fazla kendi güneşlerinden aldıkları ışığı yansıtıyor. Birinci öte gezegeni lakin 1991 yılı Ekim ayında bulabilmiştik. Bu ay ise 4000. öte gezegen keşfi gerçekleştirildi. 

Bu başarıyı kutlamak isteyen iki sanatçı, 4000 öte gezegen isimli bir eser hazırladı. Matt Russo tarafından hazırlanan kısa animasyonda yapılan keşiflere yer verilirken art planda Andrew Santaguida’nın müzikleri kullanıldı. 

Videoda, Dünya’nın etrafındaki gökyüzü, 360 derece olarak sergileniyor. Ortadaki yıldız şeridi ise Samanyolu Galaksisinin kıyılarını temsil ediyor. Mor daireler, geçişleri esnasında bulunan gezegenleri; pembe olanlar ise kütle çekimleri sayesinde bulunan gezegenleri temsil ediyor.

Gezegen keşiflerinin değerli bir kısmında NASA’nın Kepler Uzay Teleskobunun tesiri bulunuyor. 2009 yılında başlayan seyahati yakın vakitte sona eren aracın dataları hala keşiflerde rol oynuyor. NASA’nın TESS isimli uzay aracı, Kepler’in bıraktığı yerden keşif yapmaya devam ediyor.

Başa dön tuşu