Kara Deliklerin Oluşumuyla İlgili Yeni Teori Geliştirildi

Bilim insanları, karadeliklerin gerçek fotoğraflarına sahip olsalar da bu nesneler hakkındaki her soruyu, hala cevaplayamıyorlar.

Western Üniversitesi’ndeki astrofizikçiler, birtakım karadeliklerin nasıl oluştuğu hakkında yeni bir teori geliştirdi. Bilim insanları araştırmalarını, bugün The Astrophysical Journal Letters isimli bir mecmuada yayınladı. Araştırma ekibindeki Shantanu Basu ve Arpan Das, bütün kara deliklerin ölmüş yıldızlardan oluşmadığını söylüyor. Araştırmacıların geliştirmiş olduğu model, büyük kara deliklerin kainatın birinci kademelerinde nasıl oluştuğunu açıklamada yardımcı olabilir.

Çok kolaylaştırıldığı vakit model, büyük kara deliklerin “çok kısa vakit aralığında, çok çabuk” oluştuklarını ve oluşumlarının bir anda durduğunu söylüyor. Araştırmacı Basu, “Büyük kara deliklerin büyüyebilmeleri için yalnızca çok kısa bir vakit aralığı mevcuttu ve bir noktadan sonra başka kara delikler ve yıldızlar tarafından üretilen radyasyon sonucunda onların ‘üretimi’ durdu” halinde bir açıklama yaptı. Şu ana kadar, kara deliklerin oluşumu hakkında bildiğimiz şey, onların büyük yıldızların çekirdeklerinin kendi içlerine çökmesi sonucu oluştuğuydu. Fakat Basu ve Das’ın oluşturduğu bu model, birtakım kara deliklerin yıldızların kendi içine çökmelerindense, direkt çökmeler ismini verdikleri bir olay sonucunda oluştuğunu söylüyor.

Son zamanlardaki araştırmalarla, güneşten milyarlarca kat daha büyük kara delikler keşfedildi. Bilim insanları, bu kara deliklerin Büyük Patlama’dan 800 milyon yıl sonra oluştuğunu düşünüyor. Bu yeni model, kara deliklerin oluşumu ve büyümesi hakkında bilinmeyen birçok şey hakkındaki sorulara yanıt verecekmiş üzere duruyor.

Başa dön tuşu