OLED’lerdeki Yeni Teknik Sayesinde Batarya Ömrü Uzayacak

TV ekranlarından akıllı telefon ekranlarına kadar neredeyse çağdaş tüm aygıtlarda kullanılan OLED teknolojisinde, bol ışıklı ve parlak ortamlarda ekranın parlamaması için yansıma engelleyici bir filtre kullanılıyor lakin yansıma engelleyici filtrenin tabiatı gereği OLED ekrandaki pikseller tarafından üretilen ışığın yarısı, ekranda kapana kısılıyor ki bu da OLED teknolojisi verimliliğinin yarısının boşa gittiği manasına geliyor.

Üreticilerse kullanılabilirliği artırmak için güç verimliliğinden vazgeçmeyi tercih ediyorlar. Aksi takdirde akıllı telefonların ekranları dışarıdan okunamaz hâle gelirdi. Imperial’ın fizik ve kimya departmanlarında çalışan bilim insanları, üreticileri bu ikilemden kurtaracak yeni bir OLED tipi geliştirdi.

ACS Nano mecmuasında yayınlanan araştırmada nazaran bilim insanları, OLED gereçlerin kimyasını denetim ederek polarize edilmiş ışık veren OLED üretmenin mümkün olduğunu gösterdi ki bu teknik sayesinde yansıma engelleyici filtreye de gerek kalmıyor. Bu teknolojinin bir öbür yararlı kısmı ise aygıtın batarya ömrünü uzatması ve daha az karbon ayak izine sahip olması.

Çalışma, OLED ekranlar üzerine odaklanmış olsa da çalışmayı gerçekleştiren grup, malzemelerin ve yaklaşımın farklı uygulamalar için de geliştirilebileceğini tabir etti. Bu teknolojinin potansiyel kullanım alanları ortasında depolama, irtibat ve bilgi şifreleme üzere alanlar da bulunuyor.

Başa dön tuşu