Türk Akademisyen’den Dijital Bağımlılığı Ölçen Teknik

Bağımlılık her vakit insanlığın en büyük sorunlarından birisi olmuştur. Teknolojinin gelişmesiyle ile birlikte hayatımıza giren akıllı telefonlar, tabletler ve toplumsal medya platformları, esasen yeteri kadar tehlikeli olan bağımlılık konusuna yeni bir sayfa açmıştır. Bilim insanlarının yaptığı araştırmalar, insanların akıllı telefonlarından uzak kalamadıklarını ve internet erişimleri kesilen kullanıcıların bu durumdan çok önemli rahatsızlık duyduklarını ortaya koyuyordu.

Dijital bağımlılık ismi verilen bu bağımlılık çeşidine ülkemizde bulunan yetkili kurumlar ve kişilerde pek çok sefer parmak basmıştı. Artık ise Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tuncay Dilci, bu mevzuyla ilgili olarak yeni bir teknik geliştirdi. 'Dijitanalist' ismi verilen bu teknik, kullanıcılara çevrimiçi bir test uyguluyor. 10 dakika süren test, 45 sorudan oluşuyor ve bu testin sonunda kişinin bağımlılık tahlili yapılmış oluyor.

Akademisyen kişiliğinin yanı sıra Dijital Bağımlılıkla Gayret Derneği Genel Lideri olarak vazife yapan Dilci, dijital çağın yeni bir kuşak yaratmak üzere olduğunun altını çizerek bu husustaki fikirlerini paylaştı. Yeni çağın isminin dijitalizm ve sanalizm olacağını söyleyen Dilci, insanların davranışlarına direkt tesir edebilecek gücü olan bir dijital akımla karşı karşıya olduklarını, bu durumun risklerinin ciddiye alınması gerektiğini söyledi. İnsanların, hayatlarının her anında dijital objelerin olması gerekiyormuş üzere hareket etmesinin büyük bir yanlış olduğunu lisana getiren Dilci, insanların yüz renklerinin değiştiğini, gözlerindeki yaşların bile kuruduğunu, artık daha duygusuz kişilikler haline geldiklerini söyledi. Her şeyin sanallaştığını söyleyen Dilci, bu durumun önüne bir an evvel geçilmesi gerektiğinin altını çizerek, Dijitanalist'in oluşturulma maksadının, insanların kendilerini tanıması olduğunu söyledi.

Dijital bağımlılık konusuna hem dikkat çekmek hem de harekete geçmek için üç yıldır bu proje üzerinde çalıştığını söyleyen Dilci, bu teknikle şahısların bilinçaltında yatan dijital bağımlılığın oranını anlayabileceklerini ve bu bahisle ilgili gerekli çalışmaların yapılabileceğini tabir etti. Dijitanalist tekniğinin en kıymetli yeteneklerinden bir adedinin de sahip olduğu yapay zeka olduğunu söyleyen Dilci, kendi çalışmalarının hem Türkiye hem de dünyada bir birinci olduğunu belirtti. Bu teknikle ilgili olarak patent müracaatında bulunduklarını tabir eden Dilci, ilerleyen periyotlarda bu çevrimiçi sistemin herkes tarafından kullanılabileceğini söyledi.

Başa dön tuşu