Öğün Atlamak Vücuda Nasıl Zarar Veriyor?

Günümüzün getirdiği koşuşturmadan dolayı bazen günlük öğünlerimizi aksatabiliyoruz. Sabah erkenden bir yere yetişeceksek kahvaltı edemiyoruz, öğle işimiz oluyor öğlen yemeği yiyemiyoruz lakin ekseriyetle akşam yemeğini kaçırmıyoruz.

Peki günün iki öğününü kaçırmanın tesirleri nedir diye hiç düşündünüz mü? Araştırmaya nazaran günde standart üç öğünden birini atlamanın ciddi bir dezavantajı olabilir. Gelin 40 yaş üstü 24.011 denek ile yapılmış bu araştırmanın sonuçlarına birlikte göz atalım.

Günde tek öğün yemek yemek mevt riskini arttırıyor

Yapılan araştırmalara nazaran günde bir öğünü atlamak yahut yalnızca tek öğün ile beslenmek, vefat riskini bir oldukça arttırıyor. Bilhassa kahvaltıyı atlamak, kardiyovasküler hastalıklara yol açarak daha büyük bir vefat riski oluşturuyor.

Öğle yemeği ve akşam yemeğini atlamak ise genel olarak bedeninizin direncini düşürerek vefat riskini arttırıyor. Araştırmaya katılanların yaklaşık %30’u sistemli olarak günde üçten az öğün yemek yiyordu. Verilere nazaran genç, erkek, daha az eğitimli ve daha düşük aile geliri olanların öğün atlama mümkünlüğü daha yüksek.

Bunlara ek olarak nizamlı bir biçimde sigara ve alkol tüketen insanların da öğün atlama olasılıkları çok daha yüksek. Bu araştırma, öğün atlamanın nitekim daha erken vefata neden olup olmadığını belirleyecek kadar kapsamlı değil lakin daha fazla araştırma yapmak ismine kâfi bulguları ortaya koyuyor.

Bu araştırmanın ABD’de yapıldığını da belirtelim. Siz öğünlerinizi atlıyor musunuz? Niyetlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Başa dön tuşu