Bilim İnsanları, Yeni Bir Manyetizma Kaynağı Keşfettiler

Dünyanın dört bir yanından gelen bilim insanlarından oluşan bir araştırma takımı, mineral hematitin kaya dağlarının altında ezildiğinde ve 1.000 santigrat derecede ısıtıldığında bile manyetik özelliklerini koruduğuna dair bulgulara ulaştı. Almanya’daki Münster Üniversitesi’nden mineral fizikçisi Ilya Kupenko, “Dünya’nın mantosu ve Batı Pasifik’teki güçlü manyetik bölge hakkındaki bu yeni bilgi, Dünya’nın manyetik alanının rastgele bir müşahedesine yeni bir ışık tutabilir” diyor.

Bilim insanları, mineral hematitini atmosfer yükünün yaklaşık olarak 90.000 katı kadar sıkarak ve 300 ile 1.300 derece Kelvin sıcaklık ortasında bir pahada ısıtarak bir hematit örneği pişirmeyi başardılar. Gama ışınları daha sonra numuneyi oluşturan parçacıkların kesin pozisyonlarını tahlil etmek için kullanıldı, bu da araştırmacıların farklı fazlar ortasındaki manyetik geçişleri belirlemek için sıcaklıkları gereğince hassas bir formda kalibre etmelerini sağladı.

Minarelin manyetik özellikleri uzun vadede kaybolurken 1.200 derece Kelvin altında varlığı tespit edildi. Bu, hâlâ yaklaşık 1.000 ile 3.000 derece Kelvin ortasında değişen mantoların birçoklarını dışlıyor fakat bu çok yakın bir bedel olarak görülüyor ve hematitlerin yüzeyin birkaç yüz kilometreye kadar altındaki kısımlarda manyetik olarak etkin olabileceği manasına geliyor. Münster Üniversitesi'nden mineral bilimci Carmen Sanchez-Valle, “Sonuç olarak Dünya'nın mantosunun varsayım edildiği kadar manyetik olarak meyyit olmadığını gösterebiliyoruz. Bu bulgular, Dünya'nın tüm manyetik alanı ile ilgili başka sonuçları haklı çıkarabilir” diyor.

Almanya'daki Bayreuth Üniversitesi'nden jeokimyacı Leonid Dubrovinsky ise “Şu an bildiğimiz şey, Dünya'nın mantosunda manyetik olarak düzenlenmiş gereçlerin var olduğudur. Dünya'nın manyetik alanının ve kutupların hareketinin gelecekteki tahlillerde dikkate alınması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Geçen yıl Avrupa Uzay Ajansı’ndan bir heyet, gezegenimizin okyanuslarında çözünmüş iyonların girdaplarından kaynaklanan hafif bir manyetizma sinyali tespit etmişti. Bunlar üzere ince tesirler kıymetsiz üzere görünse de yüzeyimizdeki çok Güneş aktivitesinin tesirlerinden teknolojiyi korumak için manyetik alana büyük ölçüde gereksinim duyuyoruz.

Başa dön tuşu