Android Q, Gelişmiş Ses ve Görüntü Kalitesi ile Gelecek

Android Q, aygıtınızda görüntülediğiniz görüntülerin yahut dinlediğiniz müziklerin kalitesini bir üst düzeye çıkaracak. Görüntü tarafından başlayacak olursak, bildiğiniz üzere HDR10+ dayanağı geliyor. Bu teknoloji ile birlikte ekranınızdaki imajın tıpkı gerçek hayattaki üzere renklere sahip olacağını söyleyebiliriz.

HDR10+ ile telefonunuzun ekranında dinamik profiller bulunacak. Bu da demek oluyor ki oynattığınız görüntünün her bir karesine nazaran aygıtınızın ekranı şekillenecek. Bu sayede karanlık imajlarda gürültü olmayacak, mavi renkler siyah ya da ‘Dur’ tabelaları itfaiye araçları ile birebir renkte gözükmeyecek. Yani tıpkı hem parlak bir gökyüzünü hem de karanlık bir orta sokağı eksiksiz kalitede görüntüleyebileceksiniz. Görüntü kalitenizi artıracak tek yenilik bu değil: Android Q, AV1 codec’ini destekleyecek. AV1 sayesinde görüntüler %20 daha az kaynak harcayarak yüksek kalitede görüntülenebilecek.

Ses kalitesine gelecek olursak Android Q’da Opus codec’i takviyesi bulunacak. Tıpkı öteki codec’lerde olduğu üzere kaynak evrakları kusursuz kalitede kaydedilebilecek. Yani aygıtınızdan çıkan ses harika kalitede olacak.

Akıllı telefonlar, artık klasikleşen bilgisayardan yahut televizyondan görüntü izleme alışkanlıklarımızı değiştirdiği için Google’ın bu atılımı, kullanıcılarını önemsediğinin büyük bir göstergesi. Google, Android telefonunuzu sevmeniz için elinden geleni yapmak istiyor ve daha düzgün ses/görüntü kalitesi buna başlamak için olağanüstü bir yol.

Başa dön tuşu