Neden Gökyüzüne Bakıldığında Gezegenleri Görmeyiz

Geceleri gökyüzüne baktığımızda yıldızları ve Ay’ı rahatça görebiliyoruz, gündüz ise Güneş’i lakin hiçbir biçimde çıplak gözle gezegenleri gözlemleyemiyoruz. Bu haberimizde bu karmaşık sorunun yanıtını siz takipçilerimize vermeye çalışacağız.

Bunun sebeplerinden biri, Ay’ın kendi başına bir cisim olması ve diğer bir objenin yansıması olmamasıdır. Tıpkı karanlıkta bir nesneye el feneri tutup görmeniz gibi Ay’ın Güneş’in ışığını yansıtması sebebiyle geceleri Ay’ı görebiliyoruz.

Yıldızlar da birebir halde kendi başlarına birer cisimdir fakat Ay’dan farklı olarak yıldızlar, el fenerini yüzünüze tuttuğunuzda gerçekleşen olay üzere kendi ışıklarını üretirler. Güneş de bir yıldız olduğundan o da bu kategoriye giriyor. Başka yıldızlardan farkı ise Dünya’ya daha yakın olması.

Jüpiter, Venüs, Mars, Satürn ve Merkür, sanıldığının tersine Dünya’dan çıplak gözle gözlemlenebilir lakin çok uzak oldukları için birer yıldız üzere görünürler. Tıpkı Ay’daki durum üzere gezegenler de Güneş ışığını yansıttıkları için bu türlü gözükür.

Örnek olarak bir teleskop ya da dürbün yardımıyla Satürn’e bakarsanız onu bir yıldızdan çok misket biçiminde gözlemlersiniz ve etrafındaki halkaları da basitçe görebilirsiniz. Yeniden bu türlü gözükmesinin sebebi ise Satürn'ün Dünya’ya çok uzak olması.

Gökyüzüne baktığınızda parıldayan şeylerin bir yıldız mı yoksa gezegen mi olduğunu anlamak istiyorsanız parlayan cisme 15 saniye kadar gözünüzü ayırmadan bakın. Şayet parıldayan ışık yanıp sönüyor üzere geliyorsa bu bir yıldızdır, sabit ışık yansıtıyorsa gezegendir.

Başa dön tuşu