Curiosity Rover, Mars’ta Gizemli Bir Işık Yakaladı

Bilim insanları ve NASA, uzun yıllardır uzayın gizemlerini çözmek için çalışmalarını sürdürüyorlar. Bilhassa NASA'nın Mars gezegeninde yaptığı çalışmalar, hem uzaya ilgi duyan insanları hem de bilim insanlarını önemli manada meraklandırıyor. NASA'nın 2011 yılında Mars'a fırlattığı Curiosity Rover (Meraklı), uzun yıllardır Mars'ın gizemini çözmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bugüne kadar elde edilen bulgular NASA'nın, Mars gezegeninde ömrün nasıl mümkün olabileceğiyle ilgili pek çok soru işaretini gidermeye yardımcı olmuştu. Fakat Curiosity Rover'ın elde ettiği son imgeler, bu sonsuz cihanda yalnız olmadığımız kanısını bir defa daha canlandırmış durumda.

Aslına bakacak olursak Curiosity Rover birinci defa 2014 yılında garip bir ışık huzmesi görüntülemiş lakin bu imajların ne olduğu anlaşılamıştı. NASA çalışanları o devir, görüntülenen ışığın aslında Güneş'ten gelen bir yansıma sonucunda oluştuğunu, bu ışığın bir kayadan yansıdığını, bu olayın hiç bir halde uzaylılar ya da UFO'larla ilgilsinin olmadığını açıklamışlardı.  Aradan geçen 5 yılın akabinde Mars kaşifi, bir kere daha Mars'ın kayalık topraklarında enteresan bir beyaz ışık yakaladı. Bu ışığın oluştuğu anın bir dakika öncesi ve bir dakika sonrasındaki imajlarda ışığın olmaması ise başları karıştırdı. İşte Curiosity Rover tarafından yakalanan o ışık;

Ortaya çıkan bu manzarayla ilgili pek çok tez ortaya atıldı. Bazıları bir kere daha bu parlak şeyin güneş ışığının yansıması olduğunun üzerinde dururken bazıları elbette bu imgeyi bir UFO olarak tanımladı. Kimi forumlarda bu manzara Tanrı'nın bir işareti olarak söz edilirken bazıları ise peygamberlerden birisinin ışığının olabileceği istikametinde fikir beyan etti. Latife yollu bu fikirlerin ortasında daha önemli argümanlarda vardı. Kimi beşerler bu manzaranın Curiosity Rover'ın kamera sensörlerinde oluşan bir arızadan kaynaklanabileceğini düşünüyordu. Bu argüman başkalarına nazaran biraz daha mantıklı olsa da son kelamı NASA söylemişti.

NASA çalışanları, bu imgenin kamera sensörüne çarpan kozmik ışınlardan kaynaklanabileceği istikametinde hem fikir olduklarını belirten açıklamalarda bulundular. Bu açıklamalara ek olarak NASA Bilim Misyon Yöneticiliği çalışanlarından Thomas Zurbuchen; Mars gezegeninde bulunan metan gazının da son periyotlarda önemli manada arttığını, bu yükselişin Mars'taki hayatın varlığına dair düşünceleri güçlendirdiğini tabir etti. Fakat bu fikrin nihaileşmesi için hala biraz vakte gereksinim olduğunu söyleyen Zurbuchen, data tahlillerinin devam ettiğini ve bu tahlillerin neticelenmesinin akabinde kamuoyuna bilgilendirme yapılacağını açıkladı.

Başa dön tuşu