Bir Fotoğrafçı, Jüpiter’e Çarpan Meteoru Görüntüledi

Jüpiter'in, kuzey yarımkürede geceleri gökyüzünde belirmesiyle birlikte uzay fotoğrafçıları da teleskoplarını Güneş sisteminin derinliklerine yönlendiriyor. Bu fotoğrafçılardan biri, son derece az görüntülenebilen bir olayı yakalamayı başardı.

7 Ağustos 2019 tarihinde Jüpiter'i inceleyen Ethan Chappel, son derece az bir manzarayı yakaladı. Jüpiter'e düşen devasa bir meteoru görüntüleyen Chapel, imajları Twitter üzerinden paylaştı.

ScienceAlert'e röportaj veren Chappel, “Videoyu izleyip ışığı gördükten sonra çok heyecanlandım. Görüntüyü çabucak paylaşmam gerektiğini hissettim” ifadelerini kullandı. Görüntülerdeyse Jüpiter'in sol alt kısmında bir patlama olduğu gözlemlendi.

Jüpiter'de olağanda karşılaşılan yıldırım ya da aurora olaylarına benzemeyen manzara, gerçekten de bir meteorun Jüpiter'e çarparak devasa bir patlama yarattığı ihtimalini ortaya çıkardı.

Southern Queensland Üniversitesi'nden Jonti Horner, ScienceAlert'e verdiği röportajda, “Daha evvel bu türlü bir şey görmedim. Tam manasıyla nefes kesici” açıklamalarında bulundu.

Jüpiter'e bir meteor çarpması aslına bakıldığı vakit pek de ender bir olay olarak görünmüyor. Meteorların atmosfere giriş yaptıktan sonra havada patlaması, Dünya'da sık rastlanan bir durum. Dahası, Jüpiter'in kütlesinin Dünya'dan çok daha fazla olduğunu düşündüğünüz vakit çok daha fazla meteoru kendisine çekebileceğini de söyleyebiliriz.

1998 yılında gerçekleştirilen bir araştırmaya nazaran Jüpiter, Dünya'ya oranla 2.000 ila 8.000 kat daha fazla büyük çarpışmaya maruz kalıyor. Yeniden de bu olayların kameraya yakalanması ziyadesiyle sık rastladığımız bir durum değil. Dünya'nın kütleçekiminin Jüpiter'den daha az olduğunu da düşünüp toparlayacak olursak Jüpiter'e meteor çarpmasının değil, bu olayın kaydedilmesinin ziyadesiyle enteresan olduğunu söyleyebiliriz.

Jonti Horner, bu aktifliğin görülmesinde birçok etkenin rol oynadığını belirtti. Yanlışsız vakitte hakikat yerde olmanın yanı sıra çarpışmanın pozisyonuna da dikkat çeken Horner, “Bir teleskopla (bu olayı) inceleseydiniz bu kadar bariz olmazdı. Bu olaylar çoğunlukla görülmüyor ya da gözlemlenemiyor. Yarısı da gezegenin uzak bir noktasında gerçekleşiyor. Bu nedenle bu olayların gözlemlenmesini etkileyen birçok farklı öge var” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu