Covid-19 Salgını Geride Kaldı: Küresel Acil Durum Olmaktan Çıktı

Geride bıraktığımız 4 yıllık süreç içerisinde dünyanın bir numaralı tartışma konularından biri haline gelen Covid-19, nihayet bitme sürecine geldi.

Reuters’ın aktardığı habere göre Dünya Sağlık Örgütü, Covid-19 salgınının artık küresel acil durum olmadığını açıkladı.

Covid-19 Salgını Geride Kaldı: Küresel Acil Durum Olmaktan Çıktı

Covid-19 Öncesi Döneme Tam Dönüş

DSÖ Genel Direktörü Tedros A. Ghebreyesus, konuya ilişkin, toplu aşılama süreci ve bağışıklığın artması nedeniyle Covid-19 vakalarında azalış trendi görültüğünü ve birçok ülkenin salgın öncesi döneme döndüğünü söyledi.

Covid-19 küresel acil durum olmaktan çıksa da tamamen bitmiş olduğu anlamına gelmiyor. DSÖ’nün açıklamalarına göre hala yeni varyant çıkma riski bulunuyor.

Buna karşın tetikte olduklarını belirten Ghebreyesus, “Bu karar, bir süredir dikkatlice düşünülerek, planlanarak ve verilerin dikkatli bir şekilde analiz edilmesiyle alındı. Covid-19 dünyamızı bir kez daha tehdit ederse, başka bir Acil Durum Komitesini toplamaktan çekinmeyeceğim.” sözleriyle durumu özetledi.

İlk defa 30 Ocak 2020 tarihinde küresel acil durum olarak ilan edilen Covid-19 salgını sırasında dünya çapında 6,9 milyon insan hayatını kaybetti. Salgının karantina önlemleri kaynaklı ekonomik etkisi, tüm dünyada enflasyon artışı olarak görülebiliyor.

Deprem Bölgelerinde Salgın Hastalık Tehlikesi: Nasıl Önlem Alınır?
Yaşam

Deprem Bölgelerinde Salgın Hastalık Tehlikesi: Nasıl Önlem Alınır?

Deprem bölgelerinde salgın hastalık tehlikesi oluşabileceğinden dolayı önlem almakta oldukça yarar var. Bu nedenle birçok insan bilinçlenmeli ve diğer insanları bilinçlendirmelidir.

Bilim İnsanları Uyarıyor: "Yeni Pandemi Yaklaşıyor Hazır Değiliz!"
Yaşam

Bilim İnsanları Uyarıyor: “Yeni Pandemi Yaklaşıyor Hazır Değiliz!”

Üst düzey bilim insanları Birleşik Krallık’ın bir sonraki küresel salgına hazır olmadığını çünkü kamu hizmetlerinin tasfiye edildiğini ve kilit araştırmaların fonlarının kesildiğini iddia etti.

Başa dön tuşu