NASA’nın Ay Yolculuğunda Kullanacağı Roketleri Test Ediliyor

NASA, Ay’a yine insan göndermeye hazırlanıyor. Artemis 1 isimli vazifede, tarihte birinci sefer bir ABD’li bayan astronot da Ay’a ayak basacak. NASA, bu misyon için Orion aracını kullanacak. Orion’u atmosfer dışına çıkarmak ise Space Launch System (SLS) roketinin misyonu olacak. SLS şu anda son test basamağında bulunuyor. 

Artemis 1 vazifesi başladığında, Orion takımı uzayda 3 hafta geçirmek üzere yola çıkacak. Bu misyonda altı gün boyunca Ay yörüngesinde de seyahat yapılacak. Yakın vakitte gerçekleştirilecek birinci seferde Artemis 1 bütün hayat dayanak sistemlerine sahip olmasına karşın uçuş, insansız olarak gerçekleştirilecek. Bu vazifede elde edilecek olan bilgiler, daha sonra gerçekleştirilecek olan Artemis 2 için de temel oluşturacak.

Artemis 1, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde bulunan Rampa 39A’dan fırlatılacak. Fırlatmanın tarihi ise Haziran 2020 olacak. Roketin kesimleri hem başka ayrı, hem de birleştirildiklerinde tekraren testlere olağan tutulmuştu. 

Projenin son gayesi ise astronotların Ay’ın yüzeyine inmesini sağlamak olarak belirtildi. Her şey yolunda giderse Artemis, 2023 yılında gezegenimizin uydusunun yine ziyaret edilmesini sağlayacak.

Başa dön tuşu