İnsanlık, Dünya’nın İklimine Yön Verdi Mi?

Her geçen gün farklı makalelere, tartışmalara ve konferanslara bahis olan “Antroposin” ilk olarak, atmosfer bilimciler ve daha sonna jeolojistler tarafından ortaya atıldı. Yapılan çalışmalara nazaran insanlık, bu kavramla adlandırılan bir periyodun eşiğinde.

Peki nedir bu Antroposin, tam olarak neyi tabir ediyor?

Yaşamımızı sürdürdüğümüz çağ, aslında birçok kısma ayrılıyor. Bunun spesifik bir kısmını belirtmek için kullanılan Antroposin ise Dünyamızın geleceğine birinci sefer bir ırk tarafından yön verildiği devri kapsıyor. Tamin edeceğiniz üzere o canlı ırkı ise insanın ta kendisi.

Dünya'nın jeolojik nizamının insanlık tarafından büsbütün değiştirilmesi fikrine dayanan Antroposin; Anthropos (Yunanca: insan) ve -cene (içinde bulunduğumuz, Cenozoic Çağ, dönemin kısaltılması) sözlerinin bir ortaya getirilmesinden oluşuyor.

Gezegenimizin 4,54 milyar yıllık ömrünü 24 saate oranlarsak, insanların yer yüzünde bulunduğu süreyi yalnızca 19 saniye olarak söz edebiliriz. Milyarlarca yıla kıyasla son derece kısa bir müddettir Dünya'da olmamıza karşın, kısa müddette kendi yuvamızı mahvetmeyi başardık.

Atom bombaları testleri, nükleer güç yarışlar, yenilemeneyen güç kaynaklarının kullanımı… yalnızca insanın yeryüzündeki tertibe çomak soktuğu aksiyonlardan sadece bazıları.

İnsanlık ürettiği teknolojilerle fark ederek yahut fark etmeden Dünya'nın iklimine taraf verdi ve gezegen olarak yönetir hâle geldi. Dünya'nın artık kendi kendini yönetemediği ve bizim elimize esir düştüğü bu devirde yeni bir jeolojik çağın eşiğine geldik.

Araştırmalar, önümüzdeki yılların beklenenden daha güç geçeceğini gösteriyor. Herkesin başını ellerinin ortasına alıp düşünme vakti ise çoktan gelip geçiyor.

Başa dön tuşu