NASA, Satürn’ün Titan Uydusuna Drone Yollayacak

NASA, salı günü gerçekleştirdiği açıklama ile Satürn'ün en büyük uydusu olan Titan'a yapılacak misyonunu duyurdu. Vazifede Dragonfly isimli drone'un Titan'a giderek uydu üzerindeki hayat potansiyelini barındıran rastgele bir kimyasal araştırmasında bulunacağı belirtildi. Dragonfly, uyduya varmadan birkaç yıl evvel Jüpiter'in uydusunun yörüngesine girecek olan Europa Clipper vazifesiyle birleştirilecek. Bu vazife sırasında NASA'nın, uzaylı organizmalar hakkında en net bulguları edinmesi bekleniyor.

Güneş Sistemi'nde bir hayat varsa, bu omurların bahsedilen iki uydu üzere ıslak bir ortama sahip olan yerlerde olduğu düşünülüyor. Bunun yanı sıra Europa'nın yüzeyinin altındaki okyanuslar bizi kendine çekse de Europa, buzullarla dolu yüzeyi sebebiyle Dünya'dan büyük farklılıklar gösteriyor. Titan ise en kalın atmosfer katmanı bulunan uydu olarak Dünya'ya en çok benzeyen gök cisimleri ortasında bulunuyor.

NASA'nın yetkililerinden Lori Glaze, “Titan, hayat için gereken her şeye sahip. Bugün bizlere hayatı sağlayan ya da Dünya şekillenirken var olan şartları inceleme talihine sahibiz” formunda bir açıklama yaptı.

Dragonfly, Titan etrafında toplamda 2,7 yıl sürecek kısa uçuşlar gerçekleştirecek. Drone'un asıl maksadıysa 170 kilometre civarında bir seyahat gerçekleştirerek tüm Mars araçlarının kat ettiği yolun üstüne çıkmak.

Dragonfly, vazifesinde Selk darbesi kraterine odaklanacak. Bilim insanlarının hayat için gerekli olan üç unsurun de burada olduğunu düşündüğü alanın tıpkı vakitte bir vakitler sıvı su bulundurduğu da kanıtlandı.

Dragonfly'ın 2024 yılında fırlatılıp 2036 yılında geri dönmesi planlanıyor. Misyon yakın bir tarihte sonuçlanmayacak olsa da misyonun sonuçları aracılığıyla bildiğimiz 'hayat' çok daha farklı bir hal alabilir.

Başa dön tuşu