Titan’ın Kutuplarındaki Girdaplar 22 Yıl Boyunca Sürmüş

Satürn’ün uydusu Titan’ın kutbundaki girdap fırtınalarının sonuncusunun tam 22 yıl sürdüğü anlaşıldı. Kutupta bulunan bu girdap, düşük basıncın olduğu bir bölge ve yerden yüksekte bulunması sebebiyle sıcaklığı olağandan çok daha fazla düşürüyor.

Gündüz ortalama sıcaklığın -180 derece olduğu Titan’ın sıvı metan bulutlarının hayli çok olması, uzun süren girdaplarda sıcaklığın daha da düşmesine sebep oluyor. Ayrıyeten Cassini’nin Titan’dan yakaladığı imajlar, bu tabiat fenomeninin gezegenin yalnızca bir kutbunda değil her iki kutbunda da meydana geldiğini ortaya koydu.

Bristol Üniversitesi’nde gezegen bilimci olan Nick Teanby, Titan ile ilgili olarak şunları söyledi: “Titan’ı bu kadar farklı yapan şey iklim modellerinin testi ve bu üzere şeyler için kullanabileceğimiz, egzotik ve soğuk atmosferiyle küçük bir Dünya üzere olması. Bu üzere şeyleri çözmeye çalışmak asıl motivasyonumuz olacak.”

Cassini tarafından toplanan ve hâlâ bilim insanları tarafından incelenen bilgilere göre gezegenin güneyinde de bulunan bu girdap, kuzeydekine nazaran çok daha soğuk.

Araştırmanın muharriri Titan ile ilgili olarak şunları söyledi: “Cassini’nin kızılötesi spektrometresi gösteriyor ki Titan’ın kış kutupları daha soğuk ve ekvatoral enlemlere nazaran gaz çeşitleri açısından daha varlıklı. Bu müşahedeler, kutup girdaplarının varlığıyla açıklanabilir. Azalan hava, düşük atmosferin kompozisyonunu zenginleştiriyor ve güçlü girdap rüzgarları tarafından oluşturulan izolasyon, kış karanlığında soğuğun gelişmesine müsaade veriyor. En soğuk sıcaklıklar ve en ekstrem gaz konsantrasyonları, erken kış ve girdap oluşumu sırasında Titan’ın güney kutbunda görüldü.”

Cassini’nin topladığı datalara nazaran yapılan bir öteki çalışmaya nazaran metan yağmurları, Titan’ın kuzey kutup bölgesinde 100 metre derinliğe ulaşan göller oluşturabiliyor.  

Başa dön tuşu