NASA, Oldukça Değerli Bir Asteroit Keşfetti

Psyche 16 ismindeki devasa bir asteroidin, dünyadaki herkesi milyarder yapabilecek ölçüde bedelli maden içerdiği düşünülüyor. 225 km genişliğinde olan asteroit, yörüngesini Mars ve Jüpiter’in ortasından geçerek tamamlıyor. Ayrıyeten bu devasa gök cismi, NASA’nın 2022’de başlaması planlanan vazifesinin gayelerinden biri olacak.

Görev, asteroidin yok olmuş bir gezegen çekirdeği olup olmadığını anlamayı amaçlıyor. Dolayısıyla bu vazife, bize Dünya’nın nasıl oluştuğu ve nasıl yok olacağı hakkında bilgi verebilir.

NASA, “Dünya gibi gezegenlerin çekirdekleri çoğunlukla metalden oluşuyor ancak yerkabuğu ve manto, çekirdeğe ulaşmayı imkânsız hâle getiriyor. Bilim insanları, Dünya’nın çekirdeğini göremediği ve onun hakkında düzgün ölçümler yapamadığı için Psyche 16, Dünya gibisi gezegenlerin oluşumunu öğrenmek için bizlere âlâ bir imkân sunuyor” açıklamasında bulundu.

Psyche 16, yalnızca bilimsel manada ilgi uyandırmıyor. Büyük ölçülerde demir, altın ve nikel içeren gök cismi, uzay madencilerinin de dikkatini çekmiş durumda. Uzay madenciliği alanında faaliyet gösteren şirketler, asteroidin maden rezervlerini kullanmayı amaçlıyor.

Asteroitte bulunan madenden sadece demir madenin kıymeti, varsayımlara nazaran 8.000 katrilyon pound. Bu para, tüm insanlara eşit bir formda dağıtılırsa herkes bir gecede milyarder olabilir fakat bu ekonomik olarak mümkün olmayan bir senaryo zira tüm dünya iktisadı 59,9 trilyon pound pahasında. Hasebiyle dünya ekonomisine bir anda birkaç katrilyon pound eklemek, bütün sistemin çökmesine sebep olur.

Bütün bunlar, uzay madenciliği sanayisinin geleceğin en büyük dalı olacağı hakkındaki kestirimleri doğruluyor. İngiltere menşeili bir asteroit madenciliği şirketinin kurucusu Mitch Hunter-Scullion, geçen yıl BBC’ye “Altyapıyı kurduktan sonra olasılıklar neredeyse sınırsız. Asteroitlerde maden arayacak kadar mert olanları, çok fazla para bekliyor” formunda bir açıklama yapmıştı.

Psyche 16, asteroit madenciliği alanında faaliyet gösteren şirketlerin dikkatini çeken tek gök cismi değil. UW-158 ismindeki öteki bir asteroidin 90 milyon ton platin içerdiği düşünülüyor ve bütün madenin toplam pahası 3 trilyon pound.

Bazı bilim insanları, asteroit maden şirklerinin bu derece süratli çoğalmasının günlük hayatı tehdit edebileceği söylüyorlar. Uzmanlara nazaran Güneş sisteminin endüstriyel gayeler için kötüye kullanılması, erişilebilecek bütün kaynakları tüketebilir.

Cambridge Massachusetts’teki Smithsonian Astrofizik Rasathanesi’nde çalışan kıdemli astrofizikçi Martin Elvis, uzay ve asteroit madenciliğinin sonuçlarının insanlığın geleceği için fecî tesirler doğurabileceğini söylüyor. Elvis, The Guardin’a “Bu mevzu hakkında artık düşünmezsek her vakit yapmış olduğumuz gibi uzay madenciliğine sonrasını düşünmeden başlayacağız ve birkaç yüzyıl sonra şu anda yaşamış olduğumuz iklim krizinden çok daha makus bir krizle karşı karşıya kalacağız. Güneş sistemindeki bütün kaynakları bitirdikten sonra gidecek öteki yerimiz kalmayacak” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu