Gelecekte Tüm İlaçlarınız Tek Kapsülde Bulunacak

Gün içerisinde birden fazla ilaç kullanması gereken hastaların ilaç saatlerini ve dozlarını takip etmeleri sıkıntı olabiliyor. Buna ek olarak bir hapın hastaya verilmesi gereken dozu ayarlanamadığı için hastalar, gerekenden fazla doz almak zorunda kalabiliyorlar. Ek olarak bir hapın doz ölçüsünü azaltmak da pek mümkün değil. Bu çeşit zorlukların önüne geçmek emeliyle kollarını sıvayan Multiply Labs şirketi, yeni bir teşebbüse başladığını duyurdu.

Şirketin CEO’su Fred Parietti, Medium üzerinden yayınladığı yazısında teşebbüsün hedefinin her hastanın gereksinimlerine nazaran 3D üretilmiş, reçetelenen her ilacın içerisinde bulunan bölmelere konularak birkaç ilacın tek seferde kullanımına imkan sağlayacak bir kapsül üretmek olduğunu yazdı.

Multiply Labs’in özel olarak üretilmiş hapı, reçetelenen her bir ilaç için farklı bölmeler içeriyor. Tıpkı vakitte bölmeleri ayıran bölmelerin kalınlıkları da değiştirerek ilaçların çözülme vakitleri ayarlanabiliyor.

Fret Parietti, birebir vakitte Multiply Labs’in robot fabrikasının kapsüllerin üretiminde ve doldurulmasında son derece verimli olduğunu, bir siparişin dakikalar içerisinde tamamlanabildiğini belirtti.

İlaçların tek kapsülde birleştirme fikrinden yola çıkan projenin, bilhassa günlük ilaçlarını kimsenin yardımı olmadan kullanmak zorunda olan hastaların ve yaşlıların hayatını büyük oranda kolaylaştırması bekleniyor. Başarılı projenin arkasındaki şirket Multiply Labs’in bu yıl gerçekleşecek en kıymetli 2 ilaç konferansında uzunluk göstereceğini de ekleyelim.

Başa dön tuşu