Uzaya Çıkacak İlk Afronot, Trafik Kazasında Can Verdi

İnsanlığın son kalesi olarak da bilinen uzay, bu vakte kadar birçok ulusa da konut sahipliği yapmıştı. Bu vakte kadar Amerika ve Rusya başta olmak üzere İtalya, Ukrayna, İsviçre, Brezilya ve daha birçok ülkeden astronot, uzay misyonlarında yer aldı. Afrikalı bir astronot da bir birinci olmak için uzaya çıkacaktı fakat uzaya çıkma bahtı büsbütün ortadan kalktı.

Uzaydaki birinci siyahi Afrikalı olarak uzaya çıkmaya hak kazanan Güney Afrikalı Astronot, bir motosiklet kazasında hayatını kaybetti. 30 yaşındaki Mandla Maseko isimli astronot, ailesinin yaptığı açıklamalara nazaran cumartesi günü geçirdiği kazada astronot olma hayalini gerçekleştiremeden yaşama veda etti.

Uzaya çıkan birinci Afrikalı astronot

2013 yılında Güney Afrika Hava Kuvvetleri üyesi olan Maseko, bir milyon kişinin ortasından sıyrılarak Amerika Birleşik Devletleri'ndeki uzay akademisinde bulunan 23 kişilik kontenjanı kazanmıştı. 'Afronot' olarak isimlendirilen Maseko, kendisini Pretoria kasabasından sıradan bir çocuk olarak tanımlıyordu.

Normalde 2015 yılında planlanan uçuş için Kennedy Uzay Merkezi'nde bir hafta geçiren Afronot, bir saat süren alt yörüngesel uçuş için hazırlıklar ve testlerden geçmişti. Maseko, yaptığı açıklamalarda, bu uçuşla birlikte Afrika'daki gençleri etkilemek ve onlara ilham vermek istediğini belirtmişti. Maseko, gençlerin geçmişinde ne olursa olsun uzaya çıkmanın dahi mümkün olabileceğini anlatmak istedi.

Maseko, BBC'ye verdiği bir röportajda gençlere uzaydan bir davetiye göndermek istediğini söylemişti. Verdiği açıklamada “Umarım gelecekte Neil Armstrong'un söyledikleri üzere kullanılabilecek bir kelamım olur” ifadelerini kullanmıştı.

2012 yılında 82 yaşında hayatını kaybeden ABD'li astronot Neil Armstrong, Ay'da yürüyen birinci insan olarak tarihe ismini yazdırmıştı. Ay yüzeyine indiği vakit da milyonlarca insanın aklına kazınacak “Bu benim için küçük, insanlık için büyük bir adım” sözlerini sarf etmişti.

Başa dön tuşu