NASA’nın Projesine 1,2 Milyon Türk Başvurdu

Mars üzerindeki muhtemel ömür şartlarını araştırmak sıkıntı iş. Her ne kadar bize en yakın gezegen de olsa Mars’a sıradan bir aracın ulaşması 6 ayı buluyor. 2000’li yılların başından bu yana gezegende misyon yapan üstün teknolojili araçlar ise insanoğlunun sonraki konak gezegeni için araştırmalar yürütüyor. 

Gezegen yüzeyine 2030’lu yıllara gelmeden beşerli seyahatleri başlatma amacı için artık yalnızca NASA değil, SpaceX üzere özel uzay şirketleri ve öbür uzay ajansları da çalışıyor. Böylesine büyük ve kıymetli projelerin çok değerli bir etabı var: Halkla bağlar. 

NASA’nın gerçekleştirdiği projeler için yürüttüğü bağlantı çalışmaları, her vakit üst seviye oldu. Geçtiğimiz yıllarda Mars için üretildiğini söyleyip insanlara tanıttığı panzer boyutlarında aracın aslında dekordan ibaret olması da bunun en büyük göstergesiydi. Tekrar de bir biçimde yapılan projelerin hedeflenen bilinirliğe ulaşması sağlanıyor. Kimi projelerde ise bu amacın üzerine bile çıkılıyor. Hele hele sıkıntı Mars olunca, proje Türkiye’de de duyulursa olay büyük patlak veriyor. 

NASA’nın 2020 aracı için düzenlediği kampanyaya Türk vatandaşlarından rekor seviyede iştirak var. 24 Mayıs sabah saat 10.00 itibariyle, ülkemizden 1,2 milyon bilet kesildi:

NASA’nın kampanyasına katılanlar kolay bir bilet görseli alıyor, bunu toplumsal medya hesaplarından paylaşıyorlar. Bu biletler, pek çok kişiyi ‘Mars’a insan götürme çekilişi’ olduğu tarafında yanıltsa da aslında her şey bundan ibaret. 

Ayrıca Türkiye, Hindistan ve Çin üzere nüfus açısından çok daha kalabalık rakiplerini de geride bıraktı. Ülkemiz katılım/nüfus oranı açısından da dorukta. En yakın rakibi olan ikinci sıradaki ABD ile ortamızda yaklaşık olarak 800 bin fark var. NASA’nın ABD’li bir devlet kuruluşu olduğunu, bu biçim halkla ilgiler projelerinin öncelikle ABD vatandaşlarını hedeflediğini düşündüğümüzde bu fark epey şaşırtan. 

Ülkemiz vatandaşlarının uzaya olan ilgisi mi desek, Mars’ın gözümüze hoş bir alternatif olarak görünmesinden mi desek bilemedik. An itibariyle Mars’a ismini gönderen vatandaşlarımızın nüfusu 63 vilayetimizden daha fazla. Bu sayı giderek artmaya devam edecek üzere görünüyor.

Eğer isterseniz siz de buraya tıklayarak Mars 2020 aracı için isminize özel bilet kestirebilirsiniz. Kalkış, 2020'nin Temmuz ayında ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Hava Üssü'nden gerçekleşecek 🙂

Başa dön tuşu