NASA, Geçen Haftaki Ay Tutulmasından Bir Görüntü Paylaştı

Gökyüzü gözlemcileri, geçtiğimiz hafta büyüleyici bir gök olayına tanıklık etti. Dünya'nın gölgesinin Ay'a düşmesi sonucunda oluşan nefes kesici imgeyi deneyimleyen gözlemciler, unutulmaz anlar yaşadı.

Ay tutulmaları, Dünya'nın Güneş ve Ay ortasına girmesiyle oluşan astronomik bir olay olarak biliniyor. Geçtiğimiz hafta yaşanan olaydaysa dolunay formunda olan Ay, neredeyse Güneş ve Dünya'yla kusursuz bir halde sıralandı. Bu olayın üzerinden belli bir müddet geçtikten sonra NASA, Günün Astronomi Fotoğrafı etkinliğinde Ay'ın fotoğrafını paylaştı.

(NASA'nın paylaştığı görsel)

Cristian Fattinnnazzi isimli bir fotoğrafçı tarafından çekilen muazzam fotoğraf, İtalya, Montecassiano'dan geldi. NASA “Aristoteles, milattan evvel dört yüzüncü yıllarda Dünya'nın yuvarlak gölgesini Ay üzerinde görmüştü” açıklamalarını kullandı.

Fotoğrafın çekiminden de bahseden NASA, “insanların bu kadar yüksek dinamik aralıkla (HDR) fotoğraf çekebilmesi, gölgelerin de yakalanmasını kolaylaştırıyor. Geçen hafta yaşanan kısmi Ay tutulması, 15 adet imajdan oluşuyor. Parlak olan kısımların fazla parlamaması için saniyenin 1/400'ü üzere kısa bir pozlamaya sahip olan görsel, en karanlık kısımların yanı sıra parlak bölgeleri de ortaya çıkardı” şeklinde bir açıklama yaptı.

Bu etkileyici Ay tutulmasındaki en karanlık kısmın büsbütün karanlık olmadığını belirten NASA, Dünya atmosferinden yansıyan ışıkların Ay yüzeyini çok az da olsa aydınlattığını belirtti.

Bir sonraki Ay tutulmasının 26 Mayıs 2021 tarihinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Başa dön tuşu