Ultra Hızlı Lazer Wi-Fi Geliyor

Harvard’daki John A Paulson Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Okulu’ndan araştırmacılar, lazeri radyo bağlantı aracı olarak kullanmanın bir yolunu buldu.

Proceedings of the National Academy of Sciences mecmuasında yayımlayan “Radio frequency transmitter based on a laser frequency comb” isimli makale, mühendislerin mikrodalgayı kablosuz olarak radyo dalgaları iletiminde kullanım hünerlerini gösterdi.

Araştırmanın başyazarı Federico Capasso, araştırmanın yeni elektronik-fotonik hibriti aygıtların geliştirilmesi ve ultra yüksek süratli Wi-Fi için bir kapı açtığını belirtti.

Keşfin temelinde Capasso’nun laboratuvarında 2017 yılında yapılan bir araştırma yatıyor. Kızılötesi frekans kümelerinin bir kuantum lazer demeti ile gönderilmeleri durumunda dataları olağan kablosuz temastan yüzlerce kat daha süratli taşıdığını keşfetti.

2018 yılında ise bu kümelerle taşınan dataların gizlenebileceği, şifrelenebileceği ve bilgi alınıp gönderilmesinde kullanılabileceği ortaya çıktı.

Harvard’dan gelen açıklamaya nazaran araştırmacılar, bu bilgileri oluşturup, alıp göndermede kullanabilecek bir sistem geliştirmeyi başardı.

Çok basitçe açıklamak gerekirse lazer konfigürasyonuna nazaran üretilmiş bir çift kutuplu anten ile bu lazer konfigürasyonları oluşturuluyor ve her istikamette iletiliyor. Bilgiyi alan bir öbür anten de bu bilgileri bilgisayarın anlayabileceği hale getiriyor.

Cihaz ayrıyeten radyo sinyallerini de algılayabiliyor. Takım, lazeri bir öbür radyo verici kullanarak yönlendirebiliyor.

Kablosuz irtibat için terahertz çağının başlangıcı çok uzak gözükmüyor ve aygıtın patenti şu anda Harvard Teknoloji Gelişim Ofisi’nde bulunuyor.

Başa dön tuşu