NASA Ekipmanlarının Ay’ın Neresine İneceği Belli Oldu

İnsanlı Ay misyonunun gerçekleştirileceği Artemis Programı'nı duyuran NASA, bu program için kimi şirketlerle ortak çalışmalar yürütüleceğine de değinmişti. 31 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen bir aktiflikte ise gönderilecek olan ekipmanların Ay'ın hangi noktalarına iniş yapacağı bilgisi verildi.

NASA'nın tarihte birinci kere Ay'a bilim deneylerini ve teknolojiyi taşıyacağı Artemis Programı ile 2024 yılında Ay'ın güney kutbuna insan (kadın ve erkek) götürülmesi (şu an için kuzey) hedefleniyor. NASA'nın Bilim Operasyonları Müdürü Thomas Zurbuchen ise düzenlenen aktiflikte: “İniş için elbette daha fazla seçime sahip olacağız zira gitmek istediğimiz çok yer var. Artık ise ne yazık ki üç adediyle yetineceğiz.” dedi.

Her üç şirket de iniş için ayın kuzey tarafını seçerken tekrar üçü de iniş bölgelerini içerisi evvelden lavla dolu olan kraterler olarak belirliyor. Belirlenen iniş yerlerindeki yumuşak taban sayesinde iniş esnasında sert bir kaya yüzünden uzay aracının istikrarsız konumlanması üzere bir ihtimal ortadan kaldırılmış oluyor.

Başa dön tuşu