Mars’ta Star Trek Amblemine Benzeyen Yapı Bulundu

Ülkemizde Uzay Yolu ismiyle gösterilen efsanevi bilim kurgu dizisi Star Trek, dünyanın çabucak her yerinde büyük bir hayran kitlesine sahip. Dizinin pek çok ikonik figürü bulunuyor: Vulcan selamı, USS Enterprise gemisi, çabucak ölen kırmızı kazaklılar ve alışılmış ki yıldız filosu amblemi.

NASA’nın paylaştığı bir fotoğrafta, kızıl gezegen Mars'ın yüzeyindeki farklı bir oluşum dikkat çekiyor. Bu oluşumun dikkat çekme nedeni ise Star Trek serisinde filonun yakasında bulunan armaya benzemesi. Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) isimli araç tarafından çekilen manzaralar büyük ilgi gördü.

Arizona Üniversitesindeki MRO HIRISE kamera takımı, Mars çölünde oluşan yapının ikonik logoyla benzerliğine vurgu yapan bir paylaşımda bulundu.

1138853523808931840

Araştırmacılar, yapının birinci başta lav denizinde ay halinde bir ada olduğunu lakin kumun vakitle uçup gittiğini söylüyorlar. Gezegen bilimci Ross Beyer’e nazaran bu yapılar kumul döküm olarak isimlendiriliyor. Bu cinsten yapılar geçmişte lav denizinde ortaya çıkan adaları belirlemeye yarıyor.

Beyer, bu benzerliğin sırf bir tesadüf olduğunu belirtiyor. Bildiğimiz kadarıyla şimdi Star Trek hayranları uzaya açılmadı. Kaptan Kirk ve takımının de sağa sola kendi logolarını andıran yapılar yapma huyu olmadığı biliniyor.

Başa dön tuşu