Siyah ve Sıcak Buz, Doğanın En Yaygın Su Biçimi Olabilir

Kısa bir mühlet önce Brighton, New York'daki Lazer Güç Bilimi Laboratuvarı'nda, dünyanın en güçlü lazerlerinden biriyle bir damla suyun atmosfer basıncını milyonlarca ve sıcaklığını binlerce derece yükselten bir şok dalgası yaratıldı. X ışınlarının şok dalgası içindeki suyu aşırı ısıtılmış bir sıvı yahut gaz haline getirmediği görüldü. Beklenenin dışında, atomlar katı bir biçimde dondu ve kristal buz oluştu.

Bugün Nature dergisinde yayınlanan bulgular, tuhaf özelliklere sahip yeni bir su formu olan “süper iyonik buz” un varlığını doğruluyor. Bilinen buzun aksine süper iyonik buzun siyah ve sıcak olduğu görülüyor. Bu, bugüne kadar hiç görülmemiş olmasına rağmen 30 yıldan daha uzun bir mühlet evvel teorik olarak varsayım edilmişti. Bilim adamları bunun kozmostaki en bol su formları ortasında olabileceğini düşünüyor.

Güneş sisteminde muhtemelen Dünya'daki okyanuslarda bulunan sıvı form dahil olmak üzere tüm formlardan daha fazla süper iyonik buz bulunuyor. Süper iyonik buzun keşfi, potansiyel olarak bu, Neptün ve Uranüs üzere “buz devi” gezegenler hakkındaki on yılların bilmecelerini çözer.

Uzmanlar, harika iyonik buzun keşfinin bilgisayar kestirimlerini doğruladığını söylüyor. Bu, gereç fizikçilerinin ısmarlama özelliklerle gelecekteki unsurları üretme, buzun gerekli ultra süratli ölçümlerini bulma ve sıcaklık ve sıcaklık ve basıncın hassas denetimi, deneysel tekniklerin geliştirilmesi üzere bahislerde yardımcı olabilir. University College London'dan buzu keşfeden Christoph Salzmann, “Bunların hiçbiri beş yıl evvel mümkün olmazdı. Bunun elbette büyük bir tesiri olacak.” dedi.

Başa dön tuşu