Microsoft: “Şifre Değiştirtmek Bir İşe Yaramıyor.”

İnternet sitelerinde ve iş ağlarında kullanıcı şifrelerinin muhakkak bir müddette bir değiştirilmesi önerilir. Kimi siteler sizi yeni bir şifre oluşturmaya zorlar. Hudut bozucu olabilen bu sürecin hiçbir işe yaramadığı açıklandı.

Microsoft’tan Aaron Margosis, çarşamba günü bir blogda yazdığı yazıda, güç bir şifre oluşturmaya itilen insanların birden fazla vakit bu şifreyi bir yerlere yazdığını ve oburlarının da bu şifreyi görebildiğini söylüyor. Daha da berbatı, beşerler yalnızca küçük değişikliklerle birebir şifreyi kullanmaya devam ediyorlar ya da şifrelerini büsbütün unutuyorlar.

Blog yazısı, Microsoft’un kurduğu daha geniş tabanlı bir güvenlik sistemine odaklanıyor ve firmaları bilgisayarlı idare yazılımları kullanmaya davet ediyor.

Microsoft her ne kadar habire şifre değiştirtmenin mantıklı bir yol olmadığını söylese de şifre oluşturma tavsiyelerini değiştirmiyor. Hatta teknoloji devi, şirketlere sık kullanılan kalitesiz şifreleri yasaklamalarını ve çalışanlarını authenticator kullanmaya teşvik etmelerini tavsiye ediyor.

Microsoft şu anda dünyadaki bilgisayarların %80’inde kullanılan işletim sistemlerinin üreticisi pozisyonunda bulunuyor.

Başa dön tuşu