NASA’nın Ay’a İlk Kez Bir Kadın Göndereceği Görev: Artemis

NASA'nın 1969 yılında yapmış olduğu Ay görevinde yalnızca erkek astronotlar bulunuyordu. 2024 yılında tekrar Ay'a gidecek olan NASA, bu defa bayanları da göndermeyi planlıyor. Çalışmaların sürat kesmeden devam ettiği 2024 misyonuna verilecek isim de belirli oldu. NASA'nın 2024'te Ay'a bayan astronotları da göndereceği vazifenin adı Artemis.

Peki Artemis ne söz ediyor? Bilindiği üzere Apollon, Yunan mitolojisinde sanatın, güneşin ve ateşin yaradanı olarak geçer. İlahların Hükümdarı olarak bilinen Zeus ile, çocuklarını Zeus'a aşık Hera'dan muhafazaya çalışan Leto'nun oğludur. Apollon'un ikiz kız kardeşi de Artemis'tir. Artemis de Yunan mitolojisinde 'Ay Tanrıçası' olarak bilinir. 

NASA yöneticilerinden Jim Bridenstine, Artemis vazifesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. 11 yaşında bir kızı olduğunu söz eden Bridenstine, Ay'a bayan gönderileceği için keyifli olduğunu belirtti.

Henüz başlangıç evresinde olan Artemis programı dahilinde, Ay'a gönderilecek olan kapsülün çalışmaları sürdürülüyor. Mart ayında yapılan açıklamaların akabinde hızlandırılan çalışmaların, tamamlanması için de yüklü ölçüde para gerekiyor. Geçtiğimiz gün yapılan açıklamalarda, Amerikan hükümetinin belirlemiş olduğu 21 milyar dolarlık bütçenin NASA'ya yetmediği ve ek olarak 1.6 milyar dolar daha ek bütçe istediği belirtilmişti. 2024 yılında gerçekleşecek olan misyonda Ay'a bir bayan bir de erkek astronot ayak basacak.

Başa dön tuşu