FTX sonrası başka Bitcoin platformu işlemlerini durdurdu

Geçtiğimiz haftalarda yaşanan FTX çöküşü, varsayım edileceği üzere piyasalara önemli manada ziyan verdi. FTX likidite problemiyle karşı karşıya kalacak iflas ettiğiniz duyurmuş ve bu durum beraberinde pek çok kripto şirketini ve platformunu da etkiledi. Bitcoin ve altcoin kredi platformu Salt Lending’de FTX’ten etkilenen isim oldu.

Salt Lending, FTX çöküşünden etkilendi

Tüm kripto piyasalarını derinden etkileyen FTX çöküşü, bir kripto platformunun da olumsuz etkilenmesine neden oldu. Etkilenen isim Salt Lending olarak açıklandı. Çevrim içi yatırım platformu olarak vazife yapan Bnk To The Future, Salt Lending’i satın almak için daha evvel yapmış olduğu duyurulan lakin bağlayıcı olmayan niyet mektubunu, Salt Lending’in FTX riskiyle karşı karşıya kalması nedeniyle iptal ettiğini açıkladı.

Söz konusu bu mektupta “SALT’ın FTX’teki pozisyonu ve Bnk To The Future’ın şartlarını yerine getirememesi nedeniyle” muahedenin iptal edildiği açıklandı. Bu sebeple yapılmasına dair planlanan süreçlere devam etmeyecekleri gündeme geldi. Kelam konusu bu bildiride, “Bnk To The Future’ın” ne Salt ne de FTX ile rastgele bir ilgisi olmadığı açıklandı. 

Aynı vakitte “Bnk To The Future’ın SALT yahut FTX ile direkt yahut dolaylı bir teması yoktur. Tüm müşteri fonları büsbütün ayrılmıştır ve bu platformlara yatırım yapılmamıştır,” tabirlerine yer verildi. 2 Eylül günü Bnk To The Future, kullanıcılara kripto paraları karşılığında borç alma imkanı vermek için açıklanmayan bir fiyat karşılığında Salt Lending’i satın almayı kabul ettiğini açıklamıştı. Kelam konusu bu mutabakat, muahedenin kesin imzalanması ve düzenleyici onaylarının alınmasıyla ilişkiliydi.

Para yatırma ve çekmeyi durduran isimlerden biri de Salt oldu

Salt, FTX’in çatı şirketi Alameda Research’ün bilançosu ile ilgili soru işaretleri getiren bir raporla başlayan FTX çöküşünden etkilenen en son kripto kredi platformu oldu. Daha evvel BlockFi’de kullanıcıların para çekme süreçlerini durduğunu açıklamıştı. Hatta BlockFi hakkında iflas başvurusu hazırlığı içerisinde olduğu dahi söylendi. YouTuber Tiffany Fong tarafından atılan bir tweet’e nazaran, Salt daha evvel kullanıcılarına FTX’in çökmesinin işletme üzerinde tesiri nedeniyle platformdaki para yatırma ve çekme süreçlerini durduğunu gösteren bir e-posta atmıştı. Kelam konusu e-posta’da Salt’ın yaşanan çöküşten ne kadar etkilendiğine dair bilgi verilmedi. Fakat, yatırımcıların kredilerinin etkin olarak kalacağını ve kredi takip sistemlerinin çalışır durumda olduğunu belirtti. Bir öteki tweet ise Salt’ın CEO’su Shawn Owen,

“Zararları telafi etmeye hâlâ büsbütün kararlıyız” biçiminde geldi.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu