Microsoft, Bing’iin Algoritmasını Kullanıma Sundu

Eskisine oranla çok daha akıllı hale gelen arama motorları, artık yalnızca ilgili anahtar sözleri eşleştiren araçlardan daha fazlası haline gelmiş durumda. Örneğin arama motoruna “Paris'teki kulenin yüksekliği ne kadar?” diye dorduğunuzda size Eyfel Kulesi'nin 324 metre yüksekliğinde 81 katlı bir bina olduğunu söyler. Yani kulenin ismini arama kutusuna yazmasanız bile bu karşılığa ulaşabilmeniz mümkün.

Arama motorları, bunu makine tahsilini kullanarak yapabiliyor. Makine tahsili algoritmaları; web sayfalarında, fotoğraflarda, seslerde yahut görüntülerde metin olup olmadığına bakılmaksızın girdi bilgilerini göstermek için vektörleri kullanıyor. Bing, milyarlarca vektörü, dizine alınan tüm farklı medya cinsleri için yakalıyor. Microsoft, vektörleri aramak için SPTAG (“Space Partition Tree and Graph”) olarak isimlendirdiği bir algoritma kullanıyor. Arama sorgusu, bir vektöre dönüştürülüyor. SPTAG, aramayla ilgili vektörleri bulmak için “approximate nearest neighbors” (ANN) özelliğini kullanıyor.

Bu özellik doğrultusunda; arama akabinde çıkan sonuç, “Paris'teki kulenin yüksekliği ne kadar?” sorusunun yanıtının bulunabileceği, mevzuya en yakın sayfa oluyor. Bu sayfa, büyük ihtimalle Eyfel Kulesi'yle alakalı oluyor.

Microsoft, açık kaynak kodlu SPTAG algoritmasını bugün GitHub'da yayımladı. Kod, Bing'deki soruları cevaplamak için kullanılıyor lakin geliştiriciler bu algoritmayı kendi arama motorları için kullanabiliyorlar. Tek bir makine, 250 milyon vektörü kullanabiliyor ve saniyede 1.000 sorguyu yanıtlayabiliyor.

Microsoft CEO'su Satya Nadella, “yapay zekayı demokratize etme” isteği üzerine konuştu. Algoritmanın herkesin kullanımına açık olduğunu söyledi. Ayrıyeten kıymetli uzmanlık gerektiren özel bir araç olduğunu ancak çeşitli geliştiricilerin çeşitli sorunları çözen araç setlerinin bir kesimi olarak kullanabileceklerini belirtti.

Başa dön tuşu