SpaceX, 60 Uydudan 3 Tanesiyle İletişim Kuramıyor

Şirkete göre 57 uydu, büsbütün amaçlandığı üzere çalışıyor. Uydulardan 45 tanesi, itici güçlerle irtifalarını yükseltti ve 550 kilometre kadar olan son gaye yörüngelerine ulaştı. Uydulardan 5 tanesi, hâlâ yörünge amacına ulaşmaya çalışırken diğer 5 tanesi de amaç yükseltmek için ek sistem denetimlerinden geçiyor. Kalan 2 uyduya bakarsak şirket, bu 2 uyduyu yalnızca yörüngede nasıl bir süreç işleyeceklerini merak ettiği için uzaya gönderdi.

Bu datalara göre toplam 5 adet uydu kullanılamayacak manasına geliyor. SpaceX, “Tasarımları ve düşük yörünge konumları nedeniyle iletişim kurulamayan 5 uydunun hepsi, SpaceX’in pak bir uzay ortamına olan bağlılığını desteklemek için atmosfere girdikten sonra parçalanacak” açıklamasında bulundu.

Starlink uydularından 3'ünün bağlantısının kesilmesi, uzay araştırmaları için bir kaygı uyandırmaya başladı. Kimi uzmanlar, bu bağlantı kopukluklarının yörüngedeki uydu kirliliğini arttıracağını belirttiler. Avrupa Uzay Ajansı’nın son sayılarına göre gezegenimizin etrafında 2.000’den fazla uydu var ve Starlink projesi tamamlandığında bu sayı önemli bir biçimde artış gösterecek. Bu türlü bir artış, uzaydaki uyduların birbiriyle çarpışma riskini de arttırabilir. SpaceX CEO’su Elon Musk ise uyduların yörüngeden çıkabilmesi ve yakındaki objelerle çarpışmaması için ABD Hava Kuvvetleri’nden pozisyon bilgisi aldıklarını söyledi.

Aynı tasaları astronomi uzmanları da duyuyor. Işık ve radyo astronomları, Starlink projesinin oluşturduğu uydu takımyıldızının kainatın gözlemlenmesini olumsuz etkilediğini belirtti. Birinci 60 uydu uzaya gönderildiğinde uzay araçlarının beklenenden daha parlak olduğunu söyleyen astronomlar, parlak ve yansıyan ışığın gökyüzünün uzun pozlama imgelerini bozabileceğini söylediler.  

23 Mayıs’ta uzaya fırlatılan bu 60 uydu, SpaceX’in yörüngeye yerleştirmeyi düşündüğü yaklaşık 12.000 uydunun sadece bir kısmını oluşturuyor. Şirket, bu uydular aracılığıyla yörüngede kalarak gezegenin her yerine internet erişimi ulaştırmayı hedefliyor. SpaceX, yakın vakitte Starlink projesinin internet suratını test edecek. Şirket, internet ağındaki gecikme mühletini öğrenmek için görüntü yayını yapacak ve yüksek bant genişliğine gereksinim duyan görüntü oyunları oynayacak.

Başa dön tuşu