LightSail 2 Uydusu Canlı Yayında Güneş Panellerini Açtı

Uzay Meraklıları Topluluğu’nun kitle fonlaması sayesinde kısmen finanse edilen uzay aracı LightSail 2, 25 Haziran'da SpaceX’in Falcon Heavy’siyle birlikte uzaya fırlatılmıştı. O vakitten beri, dünyayı dolaşıyor, temel vazifesi olan yelkenleri hareket ettirmeye ve sonuçları incelemeye hazır olmasını sağlamak için testlere giriyor. 

Uydu, güneş gücü ile gövdesinde bulunan güneş paneli yelkenlerini çalıştıracak ve bu sayede hareket edebilecek. Uydunun yörüngedeki pozisyonu canlı olarak izlenebiliyor. Uydu ayrıyeten, kaydettiği manzaraları çevrimiçi olarak anlık bir halde dünyaya gönderebiliyor. Planetary Society ise, uydunun yelkenlerini açtığı anı YouTube kanalından canlı olarak yayınladı.

Güneş paneli yelkenleri sayesinde yapılan itiş, çok düşük maliyetli olması ve potansiyel olarak çok uzun bir mühlet çalışabilmesi nedeniyle uzaydaki geniş alanların incelenmesine ve araştırma vazifelerinde çeşitli yüklerden kurtulmaya imkan sağlıyor. Lakin yeniden de çok düşük bir itme gücüne sahipler ve hızlanmaları çok uzun bir müddet alıyor.

LightSail 2, ünlü bilim insanı Carl Sagan tarafından tasarlanan bir konsept üzerine inşa edilmişti. 30 cm x 30 cm x 10 cm boyutlarındaki uydu güneş paneli yelkenlerini açtığında 32 metrekarelik bir alanı kaplıyor. Aracın, yelkenlerini kullanarak yörüngesini değiştirip değiştirmediği izlenip denetim edilecek.

Bugüne kadar, güneş yelkenleri hakkında bilinenlerin birden fazla hala teoride kalıyor. Daha evvel Japonya Havacılık Araştırma Ajansı tarafından, güneş yelkenlerinin işleyişi konusunda araştırma yapmak gayesiyle geliştirilen IKAROS isimli uydu, 2010 yılında yola çıkmıştı. Fakat daha öğrenilecek çok şey var. LightSail 2’nin de bu mevzuda araştırmacılara yardımcı olacağı kesin.

LightSail 2 uydusunun Güneş paneli yelkenlerini açtığı canlı yayın görüntüsünün kaydını aşağıdan izleyebilirsiniz. Görüntü şu an liste dışı hale getirilmiş, yani Webtekno dışında diğer yerde kolay kolay bulamazsınız, bizden söylemesi 😉

Başa dön tuşu