CST-100 Starliner Uzay Aracının Paraşüt Testleri Tamamlandı

Boeing ve SpaceX şirketleri Memleketler arası Uzay İstasyonu’na içinde takım barındıran uzay araçları gönderme konusunda uzun soluklu bir rekabet yaşıyor. Başlarda Boeing, daldaki uzun geçmişi nedeniyle birinci sıradaydı. Sonrasında Boeing tarafında yaşanan bir yakıt sızıntısının işleri ertelemesi üzerine Falcon 9’u geliştiren SpaceX öne geçti. Şimdiyse Dragon II kapsülünü test sırasında kaybeden SpaceX bir gecikme yaşıyor. Boeing ise ürettiği yeni bir paraşütün testlerini tamamlaması üzerine tekrar rekabetin içinde.

CST-100 Starliner, Boeing’in ürettiği tekrar kullanılabilir bir uzay aracı. Uzay aracının dizaynında Apollo hizmet modülü baz alındı. Araç, içine 7 kişilik bir grup alabiliyor ve isimleri Atlas V, Delta IV, Falcon9 ve Vulcan olmak üzere 4 tane roket fırlatabilecek kapasiteye sahip.

Test süreci aslında 2011’den beri devam ediyor fakat süreç boyunca çeşitli aksamalar yaşanmıştı. Boeing, yaptığı son testle sürecin sonuna geldi. CST-100 Starliner, geçen hafta ABD ordusunun White Sands Missile Range isimli askeri test alanının üstündeki bir balona bağlandı. Balon, 12.200 metreye ulaştığında uzay aracı balondan ayrıldı. Sonrasında CST-100, sahip olduğu 6 paraşüt sayesinde yere yumuşak bir iniş yaptı. Bu ortada CST-100, evvelki insanlı uzay araçlarından farklı olarak karaya da iniş yapabiliyor.

Dört dakika süren test sırasında uzay aracının sahip olduğu 6 paraşütten iki tanesi ‘drogue paraşütü’, bir tanesi de ana paraşüt olmak üzere 3 tanesi bilhassa devre dışı bırakıldı. Boeing’in verdiği bilgilere nazaran 3 paraşütün devre dışı bırakılmasına rağmen Starliner, kalan paraşütleri ve hava yastıkları sayesinde sağlam bir iniş yaptı.

Bu başarılı testin ardından Boeing, yazın sonunda yapmayı planladığı Starliner’ın birinci uçuşunu bir gecikme olmadan gerçekleştirebilecek. Misyonda CST-100’ün içinde bir takım olmayacak. Uzay aracı Memleketler arası Uzay İstasyonu’na insansız olarak gidip geri gelecek.

Bu vazife de muvaffakiyetle tamamlanırsa CST-100, NASA’nın bu sene Kasım ayında yapmayı planladığı uçuşta kullanıma hazır olacak. Uzay aracının taşıdığı birinci takımsa Michael Fincke, Christopher Ferguson ve Nicole Aunapu Mann'dan oluşacak.

Başa dön tuşu