İngiltere, Rüzgâr Enerjisi için Yeni Batarya Üretecek

İngiltere'nin güç tedarikçisi Scottish Power, 214 rüzgâr türbininden yenilenebilir güç elde etmek için büyük bir batarya depolama sistemi başlatmayı planlıyor. 50 megavatlık lityum-iyon batarya, Scottish Power'ın rüzgâr suratları yüksekken güç depolamasını, düşük olduğunda ise gücün özgür bırakılmasını sağlayacak. The Guardian'a nazaran bu, İngiltere'nin bugüne kadarki en argümanlı güç depolama projesi.

Bataryalar ayrıyeten rüzgârın ürettiği elektriğin dalgalanmalarını doldurmak için kısa bir güç patlaması yapacak. Yeni rüzgâr türbinlerinin inşaatının gelecek yılın başlarında Whitelee rüzgâr çiftliğinde başlaması bekleniyor ve bataryanın 2020'nin sonunda çalışması bekleniyor. Scottish Power, öbür yenilenebilir güç alanlarının en az altı adedinde benzeri bir dizi proje izleyecek.

Birkaç ay evvel Scottish Power, İngiltere'deki son dört akaryakıt istasyonunu sattı. Şirket yalnızca yenilenebilir güce odaklanmayı planlıyor ve bu batarya depolama projesi gayeleri için kritik bir adım. 2017'de, Tesla, Kaliforniya ve Hawaii'de misal batarya depolama sistemlerini denedi, fakat ABD'de bu projeyi şimdi gerçekleştiremedi. Tahminen, İngiltere'de gerçekleşen bu teşebbüs ABD'de de karşılık bulabilir ve ilerleyen periyotta ABD’de elektrik santrallerini kapatarak büsbütün yenilebilir güç kaynaklarına geçiş yapabilir.

Başa dön tuşu