Android Q’nun Masaüstü Modunun Detaylı Bilgisi Açıklandı

Android Q ile birlikte Google, Android’in klâsik bir akıllı telefon işletim sisteminden daha fazlasını yapmasını sağlamak istiyor. Son vakitlerde Android Q katlanabilir telefonlarla anılsa da Google, geliştiricilerden daha farklı bir şey üzerinde çalışmalarını istiyor: masaüstü modu.

Biz de sizler için masaüstü modunun kilit noktalarını özetleyeceğiz.

Uygulamanızın birden fazla ekran kullanımını desteklemesini istiyorsanız uygulamanızın Multiple Instances özelliğini desteklemesi gerekiyor. Yeni ‘NEW_TASK’ ve ‘MULTIPLE_TASK’ kodlarıyla birlikte Android Q, harici ekranda uygulamanızın ikinci bir penceresini oluşturmanıza müsaade verecek.

Yeni multi-resume özelliği birebir vakitte birden fazla ekran durumlarına da uygulanabiliyor. Yani uygulamanızı, bir öteki uygulama kullanıldığı vakit art planda çalışması için düzenleyebileceksiniz.

Uygulamanızın birincil olarak ana ekranda yahut harici ekranda çalışmasını istiyorsanız, uygulamanın başlatıldığında hangi ekranda açılacağını seçmek için ‘flags’, ‘metrics’ ve ‘state’ ayarlarını denetim edebilirsiniz.

Google, Android Q’ya harici ekranda klavyenin görüntülenebilmesi özelliğini ekledi. Klavye, ekranlar ortasında sürüklenebilecek.

Duvar kâğıtları da harici ekranla uyumlu hale gelecek.

Yukarıdaki örnekte de görüldüğü üzere Google, Android Q’nun masaüstü moduna üçüncü parti launcher dayanağını ekledi. Kullanıcının aygıtındaki launcher, masaüstü modu ile uyumluysa harici ekranda da kullanılabilir hale gelecek.

Ayrıca geliştiriciler, uygulamalarını harici ekranda test etmek isterse ‘force desktop mode’ özelliğini etkinleştirebilecek. Bu bilhassa birlikte harici ekranda bir fare imleci belirecek ve daha rahat süreç yapabileceksiniz.

Google’ın 5 ay sonra piyasaya süreceği Pixel 4’ün HDMI üzerinden gösterimi desteklemesi ve Android Q’nun yeni masaüstü modunu bir özellik olarak eklemesi bekleniyor.

Başa dön tuşu