NASA’nın Mars 2020 Uzay Aracı Zorlu Testlerden Geçiyor

NASA, Mars’a araç gönderme konusundaki çalışmalarına sürat kesmeden devam ediyor. Kızıl gezegene seyahat edecek olan uzay aracı, Dünya üzerinde seyahat için hazırlanıyor.

NASA’nın Mars 2020 uzay aracı, son iki aydır güçlü testlere tutuluyor. Bunun gayesi, aracın Mars’a olan seyahatini sıkıntısız halde tamamlayacağından emin olmak. Kurumun Jet Fırlatma Laboratuvarı’nda yapılan çalışmalarda araç akustik ve termal vakum testlerinden muvaffakiyetle geçti.

Akustik test için araç, 150 desibel yüksekliğinde ses patlamalarına maruz bırakıldı. Yanıbaşınızda kalkan bir jetin motorunun gürlemesinin çıkardığı gürültü de yaklaşık 150 desibeldir. Araç bu sese, kalkış anını simüle eden çalışmalarda maruz kaldı.

Ses patlaması testleri tam altı sefer tekrarlandıktan sonra araç, uzaydaki vakum tesirini taklit eden bir diğer teste sokuldu. Uzay Simülasyon Tesisi’ne götürülen araç, burada havada asılı olarak kaldı.

Birleştirme, test ve fırlatma müdürü David Gruel, aracı buradaki vakum çemberinde ‘boşluğu aldıklarını’ söylüyor. Vakum çemberi, uzay ortamına misal bir vakum tesiri yaratıyor. Çemberin içinde aracın bir kısmı -129 dereceye kadar soğutulurken bir kısmı ise dev spot ışıklarından gelen ısı ve radyasyona maruz kalıyor. Çünkü uzayda atmosfer yok, bu da radyasyondan koruyan hiçbir şey olmaması demek.

Mars 2020 aracının Temmuz 2020’de fırlatılması ve Mars’ta bulunan Jezero Krateri’ne 18 Şubat 2021’de ulaşması bekleniyor. Mars 2020, NASA’nın kızıl gezegendeki araçları listesine son eklenen isim olacak. Şu anda da Curiosity keşif aracı ve InSight uzay aracı Mars üzerinde çalışmalarına devam ediyor.

Başa dön tuşu