Hubble, Ağır Metal Bulunan Yeni Bir Öte Gezegen Keşfetti

ScienceDaily’de yayınlanan habere göre Hubble Uzay Teleskobu, Dünya’ya yaklaşık 900 ışık yılı arada bulunan, WASP-121 sisteminde yer alan ve kendi yıldızına çok yakın dönüş yapan bir gaz kütlesi olan gezegenden yayılan ağır metalleri tespit etti.

WASP-121b olarak isimlendirilen bu gezegen, Güneş’ten daha büyük ve daha parlak bir yıldızın yörüngesinde dönüyor ve yıldızına tehlikeli bir biçimde yakın duruyor. Bu nedenlerden ötürü gezegenin atmosferinin üst kısımlarındaki sıcaklık pahaları 2.537 dereceye kadar ulaşabiliyor.

Bu yüksek sıcaklık pahaları, bilinen gezegen atmosferlerindeki sıcaklığın yaklaşık 10 katı kıymette. Gezegenin yıldızının, gezegenin atmosferinin üst katmanını mor ötesi ışın yağmuruna tutması, magnezyum ve gaz hâlindeki demirin uzay boşluğuna yayılmasına neden oluyor.

Yıldızıyla hayli yakın konumda bulunan WASP-121b gezegeni, bu yakınlıktan ötürü yıldız çekim gücünden kaynaklı parçalanmanın eşiğinde bulunuyor. Bu çekim gücünün gezegenin formunun bir futbol topuna benzemesine neden olduğu tabir edildi.

WASP-121b'nin müşahedeleri, gezegenlerin ilkel atmosferlerini nasıl kaybettiğinin gelişmekte olan kıssasına katkıda bulunuyor. Gezegenler oluştuğunda, gezegenin ve yıldızın oluştuğu diskten gaz içeren bir atmosfer toplar. Bu atmosfer, çoğunlukla kozmostaki en bol ölçüde bulunan elementler olan hafif yüklü gazlar hidrojen ve helyumdan oluşur. Bu atmosfer, bir gezegen yıldızına yaklaştığındaysa dağılır.

Başa dön tuşu