Lyrid Meteor Yağmurunu En İyi Şekilde Nasıl İzlersiniz?

Dünyamızda nefes kesici olaylar gerçekleşebiliyor fakat bunlara şahit olabilmemiz için belli kuralların sağlanması gerekiyor. Bu nefes kesici olayların en yakın tarihlisiyse Lyrid meteor yağmuru üzere görünüyor. 16-28 Nisan tarihleri ortasında gözlemlenebilecek olan tabiat olayını izleyebileceğiniz en düzgün tarihse 21-22 Nisan. Alışılmış ki bu kozmik görsel şölenin Ay tarafından perdelenmesi ihtimali de mevcut.

Meteor yağmurunu izlemek isteyenlerin yapabileceği makul şeyler bulunuyor. Bunlardan biriyse hâlihazırda Ay tarafından engellenme mümkünlüğü bulunan yağmuru diğer bir şeyin engellememesini sağlamak. Öbür bir deyişle, daha açık bir gökyüzü görüntüsüne sahip olan bir yerde bulunmak. Tüm bunların yanı sıra kentin ışık kirliliğinden uzak bir nokta seçmeniz de sizin faydanıza olacaktır.

Meteor yağmurlarında değişken bir durum bulunuyor: meteor yağmurlarının mühleti. Bu tabiat olaylarının kimileri bir saat sürerken kimileri da günler boyunca gözlemlenebiliyor. Natürel ki bu olaya şahit olmak için gece ya da şafak vaktinde izlemeye çalışmanız sizin faydanıza olacaktır.

Son olarak meteor yağmurlarını çıplak gözle daha uygun izleyebileceğinizi belirtelim. Dürbün gibisi aletler görüş alanınızı kısıtlayacağı için bu türlü aletleri kullanmamanızı öneririz.

Türkiye’den de gözlemleyebileceğiniz bu tabiat olayı, daha evvel de bahsettiğimiz üzere 28 Nisan tarihine kadar gözlemlenebilecek. Verdiğimiz tavsiyelerle birlikte bu olayı izleme talihinizi artırabilirsiniz.

Başa dön tuşu