Uzayın Derinliklerinden Gelen 6 Fotoğraf

Uzay, keşfetmenin verdiği hazzın yanında sunduğu görsel şölenle çoğu kesim tarafından her vakit ilgi cazip bir olgu olarak karşımıza çıkıyor. Uzay misyonlarından elde edilen fotoğraflar da bunu deliller nitelikte. İşte gözlemevlerinden ve uzay misyonlarından elde edilen manzaralardaki mükemmel görüntüler.

1. Galaksinizden atılmanın nasıl bir şey olduğunu hayal edin. Gökbilimciler, NASA'nın Chandra X-ray Gözlemevi'nden elde edilen müşahedelere dayanarak bir çift ikili yıldızın bulundukları bölgeden savrulduğunu bildirdiler.

2. NASA’nın Mars’ta bulunan Curiosity isimli aracı, bulutları görüntüledi. Bilim insanları, bunların çoğunlukla buz olduğunu düşünüyorlar. Fotoğraftaki bulutlar, 'noctilucent' (gece parlayan bulut) olarak da isimlendiriliyor. 

3. Bennu Asteroidi'nin yörüngesindeki OSIRIS REx isimli uzay aracı, Dünya'ya geri getirmek için bu kayadan birtakım örnekler topladı. Bu uzay taşının kaya modülleri ile kaplı olduğu söylenilebilir. Boyutları hakkında bir fikir edinmek için sol üst köşedeki açık renkli iri kayanın 7 metreden büyük olduğunu belirtelim.

4. Dünyada epey kaliteli fotoğraflar çeken pek çok kamera olduğunu biliyoruz fakat hiçbiri Hubble'a yaklaşamaz. Bu fotoğraf, spiral galaksi NGC 2903'e ilişkin. Gökbilimciler, merkezlerinde duran büyük gaz ve toz yığınları hakkında bilgi edinmek için bu cins spiralleri inceliyorlar.

5. Hubble Uzay Teleskobu'nun 'Wide Field and Planetary Camera 2' isimli kamerası tarafından yakalanan manzaradaki kızılötesi ve ultraviyole ışığında, Messier 90'ın çarpıcı hoşluğunu görüyoruz. M90, Dünya'ya 60 milyon ışık yılı uzaklıkta; yani ışık, bu galaksiyi birinci terk ettiğinde dinozorların soyu tükenmişti.

6. Mars'taki kuzey buzunun yakınında, bir Kanada kasabasının ismini taşıyan Inuvik Krateri bulunuyor. Gerçekte olduğundan farklı renklerde görünen bu krater, darbe sonucunda oluşan kraterlerden biri. Bilim insanları, olağanda fark edilemeyecek olan bu güzellikleri ortaya çıkarabilmek için farklı imaj filtreleri kullanıyorlar. 

Uzayın derinliklerinde keyifli bir seyahate çıkabileceğiniz 6 fotoğrafı sizlerle paylaştığımız yazımızın sonuna geldik. Siz de fotoğraflar hakkındaki fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. Uzay hakkındaki paylaşımlarımıza önümüzdeki günlerde devam edeceğiz. Kaçırmamak için takipte kalın.

Başa dön tuşu