Google Yapay Zekası DeepMind, Multiplayer’da İnsanları Yendi

Google’ın DeepMind yapay zeka laboratuvarı, Quake III Arena’daki Bayrağı Yakala (Capture the Flag) modunda insan rakibini yenerek ile bir diğer zorluğun da üstesinden geldi.

Bu olay DeepMind'ın insan oyuncuları yenebileceğini kanıtladığı birinci vakit değil. 2016 yılında AlphaGo, dünyanın en âlâ Go oyuncusu olan Lee Sedol'u 4-1 yenmişti. Bu yılın başlarındaysa Google, AlphaStar'ın iki profesyonel StarCraft oyuncusunu bir çift beş oyunluk seride mağlup ettiğini açıklamıştı.

DeepMind, yeteneklerini sergilemek için Quake III Arena'nın Bayrağı Yakala modunu oynadı. Bu modda iki çok oyunculu ekip, rakiplerinin bayrağını ele geçirmeye ve puanları toplamaya, bunu yaparken de karşı ekibin birebirini yapmasını engellemeye çalışıyor. Oyun modu, yapay zekaların kendi ortasında konuşup çalışmasını gerektirdiğinden evvelki testlerden daha sıkıntı.

DeepMind, daha evvelki denemelerinde Go ve StarCraft üzere iki oyunculu ortamlarda tekil yapay zekalı formda çalıştırılmıştı. Ama Science dergisi “Gerçek dünyada, her biri öğrenen ve öbür casuslarla (yapan kimse) işbirliği yapıp rekabet etmek için bağımsız hareket eden birçok araç içeriyor” kelamlarını kullanıyor.

DeepMind grubu, Quake III Arena'da For the Win ismini verdiklerini bir program oluşturduktan sonra binlerce Bayrağı Yakala maçı izletti ve programı eğitti. Birkaç hafta içinde, program çok fazla bir avantaj sağlamayacak kadar yavaşlamış olsa bile, insan rakiplerini yenmeyi başardı. 12 saat süren uygulamadan sonra, (insan) oyun test uzmanları oyunların yalnızca %25'inde kazanabildiler. İnsan oyuncular uzak aralıklı atışlarda daha güzel olsa da, yapay zeka bayrağı yakalamak için daha başarılı bir gezinme yeteneği sergiliyordu.

Ortaya çıkan enteresan bir bulgu ise bir insan ve bir yapay zeka grup olarak eşleştirildiğinde, ekibin yalnızca yapay zekadan oluşan bir kadroya karşı kazanma talihi %5 oranında artıyordu. Bu durum da yapay zekanın insanlara adapte olabildiğini ve işleri kolaylaştırmada sahiden faydalı olabildiğini gösteriyor.

Başa dön tuşu