Google, Android Uygulamalar İçin Farklı Bir Yol Deniyor

9to5Google, Chromium içerisinde paylaşma, düzenleme ve birleştirme kodu aracı olan Chromium Gerrit üzerinden, Android uygulamaları işleyecek yeni bir yola işaret eden birkaç ipucuna ulaştı. ‘ARCVM’ ismi verilen bu yeni uygulama işleyicisi, tıpkı Chrome OS’un Linux uygulamalarını işlediği üzere çalıştıracak.

Şu an Chrome OS, Chromium geliştiricileri tarafından geliştirilen ‘crosvm’ ismi verilen özel araçları kullanıyor. Ayrıyeten sanal makinenin (SM) içerisinde Linux uygulamaları çalıştırmak için ‘Termina’yı kullanıyor. Tüm bunların yararı ise güvenlik. Sanal makine, uygulamaları kalan Chromebook sisteminden izole ediyor, şayet ki bir şeyler aykırı gitse bile Chrome OS bundan etkilenmiyor.

Tüm bu faydalarının yanı sıra birtakım aksaklıkları da var alışılmış. Bu eksikliklerden bir tanesi, SM’nin içerisindeki uygulamaların GPU’ya erişimi olmaması ve bu sebepten ötürü, oyunlar üzere görsel ağır misyonlarda pek de yeterli çalışmaması. Ayrıyeten SM kullanmak da performansını düşürebiliyor.

İş Android uygulamaları tarafına gelince Chrome OS, uygulamaları çalıştırmak için 'Android Runtime for Chrome' (ARC++) kullanıyor. ARC++ ise kimi güvenlik bahislerinde pek de düzgün çalışmıyor. ARCVM şu an geliştirilme evresinde lakin Google, bu özelliği kullanıcılarına sunmadan kaldırabilir.

Başa dön tuşu